Starbucks çalışanları müşterilerin bazı hareketlerinden oldukça rahatsız.

ABD’deki Michigan Üniversitesi‘nin kampüsündeki Starbucks‘tabir seneyi aşkın süredir barista (kahve hazırlayan kişi) olarak çalışan Brain Beckwith‘in dikkat çektiği şu hususlara dikkat ederek baristalara yardımcı olabilirsiniz:

1. İçeceğin boyunu söylememek

Starbucks‘ın bardak boyları için farklı isimlere sahip olduğunu biliyorum. Bu jargona hakim olmayabilirsiniz, bu hiç sorun değil. Sadece ‘büyük, küçük ya da orta’ dediğinizde az çok ne istediğiniz anlaşılıyor. Ancak lütfen sipariş verirken bu kısmı atlamayın çünkü biz baristalar için her müşteriye ayrı ayrı ‘hangi boy’ diye tekrar sormak sinir bozucu olabiliyor.

strarbuck-boylari

2. Telefonla uğraşırken sipariş vermek

Sipariş verirken telefonunuzu iki saniye için bir kenara koyma nezaketini gösterebilirsiniz. Telefonla konuşurken ya da mesaj atmaya çalışırken bir taraftan sipariş vermeniz aşırı derecede kaba bir hareket olmasının yanında biz baristalar için çok zor bir durum yaratıyor. Çünkü ne dediğinizi anlamakta zorluk çekiyoruz. En iyisi sıradayken o telefonu kapatıp yavaşça cebinize koyun.

starbucks-telefonn

3. “Onu buzlu istiyordum”

Eğer sipariş verirken aksini belirtmezseniz içeceğiniz size sıcak olarak gelir. Yazın ortasında olup olmamamız fark etmez… Hangi mevsimde sipariş verirseniz verin, içeceğinizi buzlu istiyorsanız önceden belirtmeniz gerekir. Bizler baristayız, müneccim değil. Tabii ki sizin için yenisi yapmaktan mutluluk duyarız ancak böyle yaparak akışımızı bozuyorsunuz ve bizi yavaşlatıyorsunuz.

starbucks

4.”Frappe”

Frappe McDonalds‘tan alabileceğiniz bir içecek. Starbucks‘ta ‘Frappuccino’ var. Bu nedenle Frappuccino yerine ‘Frappe’ demeniz baristaların size yargılayıcı gözlerle bakmasına neden olabilir.

Starbucks Frappuccinos

5. “Bu benim mi?”

Sadece bir dakika önce, küçük boy bir sıcak içecek sipariş vermişken o büyük bardağın sizin olduğunuzu düşünmenizi anlamıyoruz. Önünüzde bekleyen onca insanın keyfi olarak mı ayakta beklediğini mi düşünüyorsunuz? İçecekleri sıraya göre yapıyoruz, parayı öder ödemez siparişinizin hazır olacağını düşünmeyin lütfen.

starbucks

6. Aceleci davranmak

Daha önce de belirttiğim gibi siparişleri sırayla hazırlıyoruz. Dolayısıyla aceleniz var diye size ya da bir başkasına öncelik tanımamız mümkün değil. Baristadan sizin kahvenize öncelik vermesini istemenizden daha kaba bir davranış olamaz. Zamanında evden çıkmamış olmanız bizim suçumuz değil.

starbucks-acele

Kaynak: Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap