Star Wars’ serisi uzun yıllardır süren ve kendi sadık kitlesi ve açıklanan son üçlemesiyle milenyum gençlerini de içine alan bir efsane halini almış durumda. Peki ilk filminden bugüne ‘Star Wars’ setleri için hangi ülkeler tercih edildi merak ediyor musunuz?

Star Wars’ hayranları için derlediğimiz bu ilginç yerler serinin birçok ünlü sahnesine de altyapı oluşturmuş. ‘Rogue One‘ adlı yeni filmden de mekanların bulunduğu derleme bu şekilde;

Luke Skywalker’ın igloo evi

Kurumuş tuz gölü Chott El Jerid’den 300 km uzakta bulunan iglo evi Luke’un yaşadığı yer olarak filmde gösterilmişti.

1977 yılında yıkılan iglo evi, “Klonların Saldırısı” adlı filmden sonra tekrar yapılmış daha sonra da bir hayran tarafından restore edilmişti.

Buradan 30 dakika uzaklıktaki Mos Espa setinde ise, Anakin’in genç bir köle olarak keşfedildiği uzay şehri yer almakta.

Redwood Ulusal Parkı, California

Endor”daki Ewok’ların yaşadığı orman aslında California’daki bu parktır.

Endor, Ewok adlı ufak canlıların yaşadığı küçük bir orman kasabası olarak filmde yerini almıştır. Kereste şirketinin özel arazisi olan bu bölgede alınan izin sayesinde çekim yapılmıştır.

Canary Wharf İstasyonu: Stormtrooper’ların tesisi

Londra’nın metro sisteminde gerçekten Stormtrooper’lar yer alsaydı belki İngiliz halkı Galaktik İmparatorluğu sıcak kanlılıkla karşılardı.

Rogue One”da İmparatorluk üssü olarak kullanılması düşünülen bu yerin futuristik yapısı, çelik, cam ve metal malzemelerden oluşması ‘Star Wars’ seti için bulunmaz nimet niteliğinde.

Etna Dağı, İtalya

Etna Dağı özel efektler sayesinde tekrardan eski alevli günlerine döndürülerek Mustafar’daki ünlü savaş sahnesi çekildi. Obi-Wan’la Anakin’in ‘Sith’in İntikamı‘nda nefesleri kesen sahnesinde volkanik dağ arka plan olarak filmde gösterildi.

7 Kasım Meydanı, Tunus, Medenin

Anakin, ‘Gizli Tehlike‘ adlı ikinci serinin ilk filminde Medenin’de köle olarak karşımıza çıkıyor. Bu caddede aynı zamanda Tunus’un gerçek hayattan alınmış görüntüleri de mevcut.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap