Yapılan bir araştırmaya göre, Facebook ve benzeri sosyal medya sitelerinde başkalarının “selfie”lerine bakarak zaman geçirenlerin ya özgüvenleri düşüyor ya da hayatlarından daha az keyif alıyorlar.

Sosyal medyada daha az gönderi paylaşan ya da daha az beğenide bulunan insanların gizlenme alışkanlığı edindiği ve küçük bir etki olarak düşünülse bile davranış bilimi açısından incelendiğinde, insanın kendini nasıl gördüğü hakkında bilgi verebileceğinin altı çiziliyor.

İnsanlar genellikle mutluyken ya da eğlendikleri sırada selfie paylaşıyorlar. Bu davranış da diğer insanların ‘selfie’lere bakarken kendi hayatlarının daha sıkıcı olduğunu düşünmelerine sebep oluyor. Ruoxu Wang Penn State Üniversitesi’nde iletişim uzmanlığı öğrencisi

Araştırma sonuçlarına bakıldığında sosyal medyada başkalarını izleme alışkanlığına sahip insanların psikolojik durumlarının, gönderi paylaşanlara göre çok daha fazla etkilendiği ortaya çıktı. Bunun sonucunda başkalarının “selfie“lerine ne kadar çok bakarsanız mutsuz olma ihtimaliniz de o kadar artıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap