BBC’nin haberine göre, ünlü Sovyet lider Josef Stalin, başkanlığı döneminde gizli bir program yürüterek dönemindeki çoğu büyük liderin dışkısını analiz edip zayıflıklarını araştırıyordu.

Rusya Gizli Servisinin açıkladığı kanıtlar doğrultusunda gizli bir laboratuvarın varlığından söz ediliyor ve burada dünya liderlerinin dışkıları toplanıp incelenmeye alındığı belirtiliyor. Bu incelemenin amacı ise dışkılardan yola çıkarak insan psikolojisini analiz etmeye yarayan bir metodu uygulayabilmek.

İncelenen belgelerden bilim adamlarının elde ettiği bilgilere göre, yasa dışı toplanan dışkı örneklerinin içerisinde komünist lider Mao Zedong’un da analizi bulunuyor. Zedong’un 1949’daki Rusya gezisi sırasında elde edildiği düşünülen bu analizlerin liderlerin normal tuvaletler yerine özel üretimleri kullanılmış ve dışkıların kanalizasyona değil özel kutulara gitmesi sağlanmış.

Mao ve Stalin bir arada

İddiaları ortaya atan eski Sovyet ajanı Igor Atamanenko, Stalin döneminde gizli serviste çalıştığını ve bu şekilde bilgilerin bir tek onda kaldığını söylüyor.

Atamanenko, Stalin’in bu işi yönetmek için sağ kolu gibi gördüğü Lavrenti Beria’yı görevlendirdiğini de sözlerine ekliyor.

Atamanenko’ya göre eğer analizlerin sonucunda yüksek dozda ‘triptopan’ adlı aminoasit bulunuyorsa bu insanın sakin ve yaklaşılabilir olduğu anlamını taşıyor. Fakat analizler sonucunda eğer potasyum seviyesi düşük çıkıyorsa bu o insanın kaygılı olabileceğini hatta uykusuzluk problemleri de yaşayabileceğini gösteriyor.

Birçok tarihçinin belirttiğine göre ise Stalin ve Mao arasında Marksist düşünce ve dış politikada ayrılıkların yaşanmasından dolayı aralarında büyük bir uçurum bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap