Vücut geliştirme ve sporun her türlüsüne ilginin git gide arttığı günümüzde, performans arttırıcı ürünlerin bir diğer adıyla ergojenik ürünlerin kullanımı da artmış durumda.

Bu ürünler; kas dokusunu arttırmak, performansı iyileştirmek, kaybolan besin depolarını yerine koymak ve ağırlık kaybı gibi amaçlarla kullanılır. Peki bu ürünlerin hangileri ne kadar işe yarıyor?

Protein Tozları

Vücut geliştirenler sporcular arasında en sık tüketilen ergojenik ürün protein tozları. Protein tozları; beslenmeyle yeterli proteinin alınamadığı durumlarda kullanan sporcularda kas kütlesi artışını sağlıyor.

Aminoasit Karışımları

Aminoasit karışımları vücutta yağsız doku miktarını arttırır; ancak etkilerinin görülmesi için yüksek dozlarda tüketilmesi gerekir. Yüksek doz tüketimi mide ağrısı, ishal, böbrek ve karaciğer problemlerine neden olabilir.

HMB

HMB (beta-hydroxy beta-methylbutyrate)’nin yapılan bir çalışmada deneklerin yağ dokularında azalma ve Bench-Press’te tek seferde kaldırılan ağırlık miktarında artış sağlayarak performansı arttırdığı bulunmuş durumda.

Kreatin

Kreatinin günlük ihtiyacının yarısı dışarıdan alınırken, yarısı vücudumuzda sentezlenir. 20 ila 30 gram arası kullanımının ergojenik etkisi bulunmakta. Kullanılan kreatin, egzersizdeki setler arasındaki iyileşmeyi sağlar; fakat unutulmaması gereken, kreatinin uzun dönem kullanımının yan etkileri olup olmadığı henüz kanıtlanmış değil.

Kafein

Kafeinin, yorgunluğu geciktirerek performansı arttırdığı düşünülmekte. Bu etki uzun süreli ve orta şiddetteki aktiviteler için geçerli. Kafeinin bu tip aktivitelerden 1-2 saat önce tüketilmesi gerekiyor.

Arı Poleni

Arı poleninin henüz etkisi kesin olarak kanıtlanamamış olmakla birlikte, egzersiz sonrası kasları toparladığı düşünülmekte.

Co-enzyme Q10

Bazı sporcuların potansiyel bir antioksidan olan Co-enzyme Q10’u kullanmasına rağmen sporcu performasına arttırıcı bir etkisi tespit edilmiş değil.

Unutulmamalı ki, yeterli ve dengeli beslenen biri için ergojenik ürün kullanımları gerekli olmayıp, kullanılacaksa gerekliliği ve dozu mutlaka profesyoneller tarafından karar verildikten sonra kullanılmalıdır.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap