Klasik spor rutinlerinden sıkıldınız mı? Çözümünüz 14’ncü yüzyılda yaşayan ünlü bir şövalyede olabilir. Dövüş ve silah kullanma teknikleriyle ünlü Jean Le Maingre, ardından yazılan biyografisinde bulunduğu üzere birçok kardiyo ve fitness hareketini uygulamalarıyla anlatmış.

14’ncü yüzyılda yaşayan, Jean Le Maingre bilinen adıyla “Boucicaut”, birçok turnuvaya katılıp galip gelmesiyle yaşadığı bölge olan Saint-Inglevert’te ün salmış. Kılıç talimleri, koordinasyon ve savaşma arzusuyla farklı teknikler kullanan şövalye, 1409 yılında yazılan biyografisinde bahsettiği üzere birçok spor hareketi de günlük ritüeli dahilinde uygularmış. Bu eğlenceli hareketleri aşağıda bulmak mümkün;

1-Duvara tırmanma

İki bina arasında ya da duvarları ortalayacak şekilde, ayaklarınızdan destek alarak yukarı doğru çıkabilirsiniz.

2- Yandan ata biniş

Bir at bulup dikkatlice yan tarafından yaklaşın. Bir elinizi sırtına ya da eğere, öbürünü de atın boynuna doğru koyun. Ata bir anda binmeyi deneyin.

 3- İki kişi ata biniş

Bir kişi at sürerken, biri de koşarak ata yetişir ve diğerinin onu kaldırıp yanına almasını kolaylaştırmak için ata doğru zıplar.

 4- Parende atmak

Hiç durmadan parende atmayı deneyin. Eğer başınızda kasket varsa parende atmadan mutlaka çıkartın.

 5- Çekiç fırlatmak

Fırlatmak için bir çekiç alın ve savurarak fırlatın. Etrafınıza dikkat edin.

 6- Taş fırlatmak

Büyük bir taş alın. Fırlatın. Gerekirse tekrarlayın. (Bunun Boucicaut’un çocukluğunda en sevdiği oyun olduğu belirtiliyor.)


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap