SosyalBen 7 ila 13 yaş arası çocukların kendi sosyal becerilerini keşfetmelerine yardımcı olarak, onların daha mutlu ve özgüvenli bireyler olarak yetişmesini sağlayan bir sosyal sorumluluk projeleri derneği.

Bir şehirle başlayıp tüm dünyayı değiştirme inancıyla hareket ederek SosyalBen Derneği‘ni kuran Ece Çiftçi, yaptığı çalışmaları Ontrava‘ya anlattı.

SosyalBen Derneği’nin kurucusu olarak ve bu yöndeki çalışmalarınızla tanınan başarılı bir kadın girişimcisiniz. Sizi tanımayan insanlar için kendinizi anlatır mısınız?

1993 İstanbul doğumluyum. Enka Okulları’nda okudum. 2011’de başlamış olduğum Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji eğitimimi 2015’de bitirdim. 2016’da Bilgi Üniversitesi’nde Sivil Toplum Yönetimi programında yüksek lisansa devam ediyorum. Bahçeşehir Üniversitesi ve Nişantaşı Üniversitesi’nde Sivil Toplum dersini vermekteyim.

SosyalBen’in hikayesi nasıl başladı?

SosyalBen’in hikayesi ben 14 yaşındayken başladı, okulumuza konuşmacı olarak gelen Peter Daglish’in anlattıklarından oldukça etkilemiştim. 300 kişiye konuşma yapmıştı ama belki de farkında olmadan bir kişinin (benim) hayatını değiştirdi.

Akademik olarak çok başarılı bir öğrenci değildim ama kim olduğumu ve nelerden hoşlandığımı keşfetme şansım olmuştu. Aynı şekilde ekonomik anlamda dezavantajlı çocuklar da kendini fark etsin istedim. Bu nedenle ilk saha çalışmamı Şanlıurfa’nın Suriye sınırına yakın bir gençlik merkezinde gerçekleştirdim.

Çocukların sınav temposunun yanında, kendi benliklerini tanımaları, yeteneklerini keşfetmeleri en başından beri tek amacımdı. Resim çizebiliyor, dans edebiliyor olmanın kendilerine has ve onları farklı kılan yetenekler olduğunu fark ederek büyüsünler istedim. SosyalBen küçük bir kızın hayaliydi ama şu an 350 gönüllüsüyle kocaman bir aile oldu.

14 yaşındayken kurduğunuz bir hayali, 23 yaşındayken başarılı bir şekilde hayata geçirdiniz. Bu geçen sürede nasıl bir strateji uyguladınız?

Bu geçen sürede en büyük stratejim inandığım şeyi başkalarına sabırla anlatmak ve inandırmak oldu. SosyalBen’in yaptıklarını ve yapacaklarını yılmadan insanlara önce inandırdım sonra da başka insanların inanmasını sağladım. SosyalBen ile yola çıktığım misyon ve vizyondan hiçbir zaman vazgeçmedim.

Özgüven, cesaret, ekonomik şartlar, bulunduğunuz ortam girişimcilik için önemli etkenler. Bu süreçte sizi destekleyenler oldu mu? Projenizde karşılaştığınız zorluklar nelerdi?

Girişimcilikte destekleniyor olmak girişimciyi en çok motive eden etkenlerden bir tanesi. Bu süreçte şanslıydım. Etrafımdaki herkes beni desteklemek, işin ucundan tutmak için yanımdaydı. Proje boyunca en zorladığımız nokta bağışçı ve sponsor bulmak oldu; fakat basındaki görünürlüğümüz arttıkça insanlar sponsor olmak için bize ulaşmaya başladı; çünkü onlar da SosyalBen’in dünya çocuklarına ulaşması ve fayda sağlamasını içselleştirmişti.

SosyalBen Derneği adına girişimci adaylarına verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Girişimciler, yaptığı işte karşılaşacağı zorluklarla mücadele ederken bu işten vazgeçmeyecek kadar tutkulu olmalı. Bazen çok istediğimiz gelişmeleri uzun süre beklemek gerekiyor. Bu noktada da sabırlı olup en doğru zamanda gerçekleşeceğine inanmak gerekiyor. Son olarak da bir girişimci kesinlikle planlı olmalı ve düzenli ajanda kullanıyor olmalı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap