Ünlü isimlerin ve çok sayıda takipçisi olan blogger’ların, sosyal medya üzerinden yaptıkları reklam ve tanıtımlarından vergi alınacak.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; Konuyla ilgili yasal düzenleme TBMM’ye sunulan torba kanun tasarısı ile gerçekleştirilecek. Tasarıya bu amaçla iki madde konuldu. Gelir Vergisi Kanunu’nun “Vergi tevkifatı”nı düzenleyen 94. maddesine internetle ilgili işlemler de eklenecek. Vergi Usul Kanunu’nun “Vergi kesenlerin sorumluluğu” başlıklı 11. maddesinde de değişiklik yapılacak. Tasarıya bu amaçla iki madde konuldu. Gelir Vergisi Kanunu’nun “Vergi tevkifatı”nı düzenleyen 94. maddesine internetle ilgili işlemler de eklenecek. Vergi Usul Kanunu’nun “Vergi kesenlerin sorumluluğu” başlıklı 11. maddesinde de değişiklik yapılacak.

Yasa değişikliğiyle;

Sosyal medyanın son fenomenlerinden Kerimcan Durmaz, Temmuz ayında yaklaşık 600 bin TL kazanmış. Durmaz aynı zamanda DJ'lik de yapıyor. 

Sosyal medyanın son fenomenlerinden Kerimcan Durmaz, Temmuz ayında yaklaşık 600 bin TL kazanmış. Durmaz aynı zamanda DJ’lik de yapıyor.

Fenomenlerin her gün binlerce lira kazandığı sosyal medya, artık işyeri sayılacak ve internet ünlülerinden vergi alınacak.

Kişilerin vergi mükellefi olup olmamasına, ödeme yapan ya da ödemeye aracılık edenlerin vergi kesintisi yapma zorunluluğu bulunup bulunmamasına, ödemenin konusunun mal veya hizmet alım satımı olup olmamasına, elektronik ortamda gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakmadan tüm bu işlemlere taraf veya aracı olanlara vergi kesintisi yapma yükümlülüğü getirebilecek.

Vergilemenin, stopaj kesintisi şeklinde yapılması öngörülüyor.

Bakanlar Kurulu yüzde 0 ile 25 arasında değişen vergi oranı belirleyecek. Vergi oranının yüzde 15 düzeyinde olması bekleniyor.

Vergiden, ürün tanıtımı yaptıran reklamverenler ile buna aracılık eden reklam şirketleri de sorumlu olacak


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap