ABD eski başbakanı Bill Clinton‘ın kurduğu, 12 yıldır iş dünyası temsilcileri ve hayırseverlerini buluşturan Clinton Küresel İnisiyatifi, New York‘ta son kez toplandı.

ABD’nin Davos‘u olarak da anılan insiyatifin kapanış konuşmasını yapan Clinton, bu girişim sayesinde 180 ülkeden 2 milyar doları aşan yardım toplandığını ve bu sayede 430 milyon kişinin hayatının daha iyi hale geldiğini söyledi.

Eski Amerikan başkanı Bill Clinton’ın Beyaz Saray’daki görevinden ayrılmasından sonra kurulan Clinton Küresel İnisiyatifi (CGI) kapsamında, aralarında Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı’nın da olduğu dünya genelinden 100’ün üzerinde üst düzey katılımcının olduğu konferans, bu sene son kez toplandı.

Clinton Vakfı’nın bir girişimi olarak kurulan  Clinton Küresel İnisiyatifi, 12 yılda neler yaptı;

  • CGI 180 ülkeden 430 milyon insanın yaşamını iyileştirdi.
  • 2 milyar doları aşan taahhütler sayesinde de 46 milyon çocuğun daha iyi bir eğitim almasını, 11 milyon kadın ve kızın finansal olarak desteklenmesini, 27 milyon kişinin temiz içme suyuna kavuşmasını sağladı.

Donald Trump’ın hedefindeydi

Hillary Clinton’ın başkan adaylığını açıklamasından beri Cumhuriyetçi Donald Trump’ın eleştirilerine hedef olan girişim, eski başkan Bill Clinton’ın bir veda konuşmasıyla tamamlandı. Hem Bill Clinton hem Hillary Clinton hem de kızları Chelsea Clinton’ın yönetim kurulunda olduğu, CGI’yı düzenleyen Clinton Vakfı’nın ise faaliyetlerine devam edeceği açıklandı.

Kaynak: Hürriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap