Ülkemizde son dönemlerde ardı ardına yaşanan terör saldırıları ve darbe girişimi birçok kişiyi olumsuz etkilemeye başladı. Kişilerin ruhsal olarak yara alması çalışma hayatlarını da etkiliyor. Peki, bu durumla başa çıkmak için neler yapılmalı?

Uzmanlar, yaşanan olaylar sonucu güvensizlik duygu ve motivasyon düşüklüğüne maruz çalışanlar için neler yapılması gerektiğini Hürriyet gazetesinden Ceyhun Kuburlu’ya anlattı.

İşimi kaybedebilirim korkusu

İnsanların sadece olumsuz olaylardan kaynaklanan bir güven korkusu yaşamadığını, mevcut işlerini kaybetmekten de korktuğunu vurgulayan Türk Psikologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İdil Işık, bu konuda İnsan Kaynakları departmanına çok iş düştüğünü ifade etti.

Işık, psikolojik destek almak isteyenlerin sayının artığını ve birçok işyerinin çalışanlarını motive etmek için farklı çalışmalar gerçekleştirmeye başladığını da belirtti.

Motivasyonu artırmak için yapılması gerekenler

Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şube Başkan Yardımcısı ve Travma Birimi Sorumlusu Serap Altekin, bu duygulardan kurtulmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

  • Zaman, hem kendi sağlığımıza hem de birbirimizle temasımıza üzen gösterme zamanıdır.
  • İçinizden gelmese de yemek ve uyku düzeninize özen göstermeye çalışın.
  • Hareket edin, yürüyüş yapın, ailenizle ve arkadaşlarınızla konuşun, temas edin.
  • Gün içinde zaman zaman haber takibine ve sosyal medya kullanımına ara verin ki gücünüzü tüketmeyi.
  • Her ne kadar içinizden gelmese de, eski konsantrasyonunuz ve verimliliğiniz olmasa da az çok rutinlerinize geri dönmeye gayret edin.
  • Çalışmaya, üretmeye, politik gündem dışında da bir şeylere odaklanmaya çalışmalı.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap