Kimileri iki yılda bir iş değiştirir, kimileri daha kısa zamanda… Ancak bazı sadakatli insanlar vardır ki kurumlarıyla kendilerini ayrı düşünemezler. Evet, son 10 yılını aynı iş yerinde geçirenlerden bahsediyoruz ve tabii onların ortak özelliklerinden…

1. Çok fazla ses çıkarmaz, işlerini yaparlar

Bir kurumda 10 yıl geçirmek kolay değildir. Bunu yapabilmek için çok fazla sesinizin çıkmaması gerekiyor, işinizi yapmanız yeterli olacaktır.

2. Müdürler değişir ama onlar hep yerinde sayar

Üzerine birçok yönetici gelir-gider. Ama onlar hiç yükselemezler. Yükselselerdi, 10 yıl boyunca bir iş yerinde çalışmak daha zor olurdu. Yani müdür olmak dertleri değildir.

3. Maaşlarına ortalamanın üzerinde zam alırlar

Bu çalışanlar genelde ortalamanın üzerinde maaş zam alır. Tabii sadece 3-4 puan. Bununla da mutlu olmayı bilirler. Kendilerini farklı hissederler.

4. Herkes ona saygı duyar, bir süre sonra ofisin abisi ya da ablası olurlar

Dile kolay 10 yıl! İşe başladığında 25 yaşındaydı, şimdi 35. Artık ofisin abisi ya da ablası oldular. Bu ofis kesinlikle onsuz düşünülemez.

5. Bilgisayarları müzelik olur

Kullandıkları bilgisayarlar değişsin istemezler, yıllar aralarında güçlü bir bağ oluşturmuştur. Bu yüzden müzelik bilgisayarlarda çalışırlar, ama mutludurlar.

6. Sabahları insan sevmezler

Sabah sendromu en çok onları vurur. Yine cevap verilmesi gereken işler ve bir türlü azalmayan mail kutuları vardır. Mutlu günaydınlara tahammülleri yoktur, mesai başladığında onlardan uzak durmanız tavsiye edilir.

7. 3 günlük tatil hasta eder

Tatili çok sevmezler. Vücutları alıştığı yaşam standardının dışına çıktımı, alarm verir.

8. Yeni iş peşinde koşarlar

Sürekli yeni bir iş arayışındadırlar. “Bu yaz kesin ayrılıyorum” cümlesini kurmak onlar için bir ritüeldir. Ama emeklilik yolunda zirveye adım adım ilerlerler.

9. Eskiyen takvimleri biriktirirler

Yaşlandıklarının farkında değillerdir. Her aralık ayında yeni takvimlere başlarlar, eskilerini koleksiyonlarına eklerler.

10. Ne güzel günlerdi

İşe başladıklarında aynı ofisi paylaştıkları arkadaşlarının çoğu gitmiştir. Geriye çekmecede saklanan ya da bilgisayara kayıtlı fotoğraf albümleri kalır. Arada bakıp “ne güzel günlerdi” diye iç geçirirler.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap