Yüzyıllar boyunca sol eli kullanmak bir anormallik hatta kimi bilim insanlarınca da bir dezavantaj olarak görüldü.

Bugün ise gelişen teknoloji ile yapılan yeni araştırmalar, sol elini kullanan insanların daha hızlı ve verimli çalışacağını ifade ediyor.

Amerika’da National Library of Medicine National Institutes of Health tarafından gerçekleştiren araştırmaya göre sol elini kullanan kişiler, diğer insanlara daha hızlı düşünebilme yeteneğine sahipler.

Solak insanların beyinlerin sol kısmını daha etkili bir şekilde kullandığını var sayarak araştırmaya girişen bilim insanları spor faaliyetleri ve video oyunları, araç kullanımı gibi hususlarda solak insanların daha efektif hareket edebileceğini ifade ediyor.

Automobile Association Developments‘ın yaptığı bir araştırmaya göre ehliyet sınavlarını solaklar, sağ elini kullananlara göre yüzde 57 oranında daha başarılı.

Bu solaklarla alakalı yapılan ilk çalışma değil. Daha önce Time dergisinin yayınladığı bir çalışmaya göre solaklar, sağlak olan mevkidaşlarına nazaran yüzde 10-15 arası daha çok kazanıyor. Time’ın araştırması hiç şaşırtıcı değil, çünkü zekasını nakite çevirebilen ve dünyayı değiştiren Microsoft‘un sahibi Bill Gates ve Apple‘ın kurucusu Steve Jobs ile dünyanın en ünlü televizyoncusu sayılan Oprah Winfrey de birer solak.

Kaynak: mydomaine


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap