SoftBank'ın CEO'su Masayoshi Son, yapay zekanın 2047 yılına kadar ortalama insan IQ'sunun 100 katına ulaşacağını söyledi.

Özellikle son yıllarda, yapay zeka ve robot teknolojisi ile ilgili çok sayıda tahmin ile karşı karşıya kalıyoruz. Jack Ma, Elon Musk gibi isimlerin ardından bu sefer SoftBank'ın CEO'su da konuyla ilgili bir öngörüde bulundu: Masayoshi Son'un tahminlerine göre robotların IQ'su, 30 yıl içinde 10.000 değerine kadar yükselecek. 

Kendisi bu durumun gerçekleşmesiyle birlikte ''teknolojik tekillik'' düşüncesinin de gerçeğe dönüşeceğini söyledi. Yapay zekanın insan zekasının ötesine geçmesi anlamına gelen teknolojik tekilliğin bu yüzyılda gerçekleşeceği konusunda herhangi bir şüphesi olmadığını belirten 60 yaşındaki milyarder, yapay zekanın bütün endüstrileri önemli ölçüde değiştireceğine inanıyor.

Pek çok konuda robotların bizden daha iyi olacağını düşünen Son, insanların robotlara karşı üstünlük kurabileceği hayal gücü ve duygular gibi alanlarda kendilerini geliştirmesini bekliyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap