Pazarlamacıların, marka mesajlarını hedef kitle önüne çıkarmak için yeni ve yenilikçi yollar aradığı doğru. Bu yenilikler arasında git gide popülerleşen uygulama Snapchat, son birkaç yıldır sosyal medya pazarlamacılarında saplantı haline geldi. Saplantı ise tabii ki de uygulamanın mükemmel bir dijital pazarlama etkeni olmasından geliyor. Uygulamanın kullanım kolaylığı ve popülaritesi 3 milyardan fazla Snap gönderen önemli bir kullanıcı tabanı oluşturmasına yardımcı oldu.

Snapchat’in bu büyümesi göz önüne alındığında, markanızın pazarlaması açısından gerçekten de harika bir araç olabilir mi? Bazı faktörlere dikkat etmezseniz Snapchat sizin için bir zaman kaybı olabilir.

İşte pazarlama perspektifinde Snapchat'ye dikkat etmenizi gerektirecek üç neden;

 1. "Başarılı" diye adlandırdığımız markaların zaten bir sermayesi var

 Açık olmak gerekirse günümüzde çoğu markalar, para kazanmak için sosyal medyada pazarlamaya yöneliyor.Bu her ne kadar doğru bir yönelim olsa da genel stratejilerinizi bir kenara bırakıp ‘’diğer’’ markalar ile aynı yöntemler kullanmak sizi sıradanlaştırabilir. Snapchat üzerinden pazarlama yapan markalara dikkat ettiğinizde; onların halihazırda büyük bir marka değerlerine sahip oluşu, yaptıkları reklamı her şekilde başarılı kılıyor. Büyük markaların reklamlarına benzer bir strateji ile beraber risk alıp o doğrultuda bir sermaye harcamak size bekleneni vermeyebilir. Kendi markanızın durumuna yönelik bir sermaye ile markanıza özel oluşturduğunuz stratejileriniz size artı kazandıracaktır, herkesin uyguladığı yöntemler değil. 

2. Etkili Reklamcılık Pahalı

Belli bir derecede genç kitlenin eğilimine sahip olan Snapchat kullanıcıları sayısal açıdan değerlendirildiğinde, % 76'sı aktif çevrimiçi alışveriş yapan kişilerden oluşuyor. Bu sayısal değerle doğru orantıda, Snapchatte yayınlanması istenen bir reklam size pahalıya mal olabilir. Snapchat, kısa bir süre önce kendi popülerliği adına reklamlar yaparken şimdi ise on binlerce markaya hizmet verebilecek birçok reklam verme hizmetlerine sahip. Ancak şöyle bir detayı atlamamak gerekiyor; Snapchat’de bulunan Keşfet bölümünde sadece bir reklam vermek yaklaşık 40.000 dolar değerinde. Sponsorlu bir kampanya yürütmek isterseniz 450.000 dolar kadar uçuk bir rakamı gözden çıkarmanız gerekebilir. Kısacası Snapchat’de reklam verip birden parlama gibi hevesleriniz varsa biraz kursağınızda kalabilir. Elbette ki Snapchat’nin daha uygun reklam hizmetleri bulunuyor. Günde 5 dolar gibi bir ödenekle belirli kitlelere hitap eden küçük çaplı reklamlar verebilirsiniz. Tabii gerçekten işe yarar bir sonuç almak için de detaylı planlanmış bir reklam ve belirlenmiş bir kitle gerekecektir. Verdiğiniz ya da vermeyi planladığınız reklamların, Snapchat’nin büyük bir kısmını oluşturan 18-24 yaş aralığındaki kitlenin, genellikle reklamları hızlıca atladığı detayını da atlamamak gerek.  

 

3. Dikkatli Rekabet 

Eğer markanızın pazarlamasını sadece Snapchat üzerinden yoğunlaştıracaksınız şimdiden kaybettiniz demektir. Sosyal medya platformları arasında rekabetin gittikçe yoğunlaştığı bu dönemde tek bir platforma yönelip, ciddi bir yatırım yapmak ne yazık ki sizi geriye götürecektir. Yakın bir tarihte yapılan bir araştırmaya göre; üniversite öğrencilerinin %69’u Snapchat üzerinde yayınlanmış, bilmediği bir markanın reklamlarını izlemeye meraklı olabiliyor. Fakat takipçilerinizi yönlendirebileceğiniz ve markanız hakkında daha çok bilgi edinebileceği başka bir sosyal ağ kanalınız yoksa bu olasılıkların hiçbiri size artı kazandırmayacaktır.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap