Şirketi Snap Inc.’in 2017 yılında 20 milyar değerlemeyle halka açılmaya hazırlanmasıyla bu senenin en çok konuşulanları olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Evan Spiegel, geliştirdiği uygulamayla gençlerin ilgisini uyandırmayı başarıyor. Aynı zamanda, Amerika’da kısım kısım dağıtılan, yeni ürettiği gözlük Spectacles ile de büyük ses getireceğe benziyor.

Ayrıca hesaplanan 2.1 milyar dolarlık servetiyle 26 yaşındaki Evan Spiegel, Forbes’un en genç kendi çabalarıyla milyarder olmuş kişisi olarak da dikkat çekiyor.

Ailesi ve Eğitim hayatındaki başarıları

Evan Spiegel, Los Angeles yakınlarındaki Pacific Palisades bölgesinde büyümüş. Ailesi üst düzey avukatlık eğitimli alan Spiegel’in, liseye geldiğinde annesiyle babası arasındaki sorunlardan dolayı boşanma kararı aldı.

Spiegel ailesi birçok ayrıcalıklı kulübe de üyelikleriyle biliniyorlardı. Ayrıca, Spiegel’ler Santa Monica’daki Jonathan Club ve La Jolla Beach’teki tenis kulübü gibi niş kitlelere hitap eden yerlerdeki tanınırlıkları ve Avrupa gezileriyle dikkat çekiyorlardı. Bir keresinde helikopterle kayak yapmak için Kanada’ya gittiklerini anlatan Evan Spiegel, bir balonun içinde yaşadıklarını ifade etmişti.

Evan Spiegel ve Standford Üniversite’sinden arkadaşı Bobby Murphy bir arada

Evan Spiegel, lise yıllarını Santa Monica’da Crossroads adındaki özel eğitim veren bir okulda tamamlamış. Okulun diğer tanındık mezunları ise Tinder kurucu ortağı Sean Rad, Kate Hudson, Jonah Hill ve Gwyneth Paltrow.

Daha sonra Stanford Üniversitesi’nde ürün tasarımı okumaya başlayan Spiegel, burada daha sonra Snapchat’i kurarken ortak olacağı Reggie Brown ve Bobby Murphy ile tanışıyor. Murphy bir açıklamasında ise o günleri “Havalı değildik, bu yüzden haval olmamızı sağlayacak bir şey geliştirmek istedik” diyerek anlatıyor.

Spiegel, Snapchat’i kuruyor

Kaybolan mesajlar üzerine kurulu uygulama ilk olarak Picaboo adıyla 2012’de tasarlanıyor. Daha sonrasında ise düzenlemeler ve uygulamadaki gelişmelerle Snapchat bilinen ismini aldı ve gençler arasında hızla yayılan bir fenomen olmayı başardı. 2013 yılında ise bu başarısı Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in uygulamayı satın almak için 3 milyar dolar teklif etmesiyle taçlanıyor. Bu teklifi geri çevrilen Zuckerberg ise hemen sonrasında Snapchat’e benzer bir uygulama olan Poke’u tasarlamış fakat başarılı olamamıştı. 2016’nın Eylül ayında ise Spiegel, şirketi Snapchat’in adını Snap Inc. olarak değiştirerek bir kamera şirketi olduklarını söylemişti.

Evan Spiegel’in bir diğer özelliği ise işlerini yaparken gizliliğe çok önem veriyor olması. Snap Inc. çalışanlarından öğrenilen bilgilere göre genellikle üretim aşamasındaki ürünlerin satışa çıkacağı kesinleşmeden çalışanlara bilgi verilmiyor.

Spiegel, Miranda Kerr’le karşılaşıyor

Evan Spiegel iş hayatındaki başarılarıyla gündeme geldiği kadar özel hayatındaki ilişikleriyle de gündem olmuştu. Bir zamanlar pop yıldızı Taylor Swift’le birlikte olduktan sonra 2015 yılında süper model Miranda Kerr’le birlikteliğini açıklamıştı.

Spiegel, Vogue İtalya’da kapak olmuştu

Spiegel’in bilinen bir diğer hobisi ise müzik sektörüne olan ilgisi. Sony Entertainment CEO’su Michal Lynton’ın uzun dönemli Snapchat yönetim kurulu üyesi olduğu düşünülürse bu ilgiyi kolayca gözlemlemek mümkün. Aynı zamanda diğer CEO’lara oranla moda endüstrisini yakından takip eden Spiegel’in Ocak 2015’te Vogue İtalya için çektirdiği kapak fotoğrafı da bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap