Bu artık bir sır değil, sosyal medya küresel bir fenomen. Ancak çok sayıda farklı online iletişim kanalının olması bunların içinde kaybolmanıza sebep olabilir.

Henüz sosya medyaya bulaşmadıysanız, ya da sosyal mecralarda görünürlüğünüzü artırarak kariyerinizde olumlu etki sağlamak istiyorsanız bazı ipuçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk olarak en çok tercih edilen sosyal medya ağlarına kısaca göz atalım;

Facebook’u anlatmaya çok da gerek yok. Aylık 1.59 milyarlık kullanıcısıyla Facebook‘a ‘dünyanın sosyal ağı’ diyebiliriz. Youtube’un bir milyar üyesi varken, Twitter aylık 320 milyonluk aktif kullanıcı sayısıyla dünyanın ikinci en büyüğü. LinkedIn profesyonel yaşamın vazgeçilmezi ve network’ünüz sayesinde buradan iş bulmanız hiç de zor değil.  Fazla rağbet görmediği düşünülen Google+‘ın 418 milyon aktif kullanıcısı var. Pinterest ve Instagram görselliğin ön plana çıktığı mecralar. Facebook‘un satın aldığı Instagram‘da insanlar şaşırtıcı derecede çok vakit geçiriyor. Tumblr bir microblog sitesi ve oldukça popüler. Flickr fotoğraflarınızı paylaşmanız için bir başka platform. Reddit ise kullanıcıların sorular sorduğu ve linkler paylaştığı sosyal ve eğlence network’ü sağlıyor. Snapchat basit olarak anlatmak gerekirse bir mesajlaşma uygulaması. Buradan gönderdiğiniz fotoğraflar karşı tarafa ulaştığı anda siliniyor.
Bir soru cevap sitesi olan Quora aylı 80 milyon ziyaretçiye sahip. Vine 6 saniyelik kısa videolar yükleyebildiğiniz bir uygulama iken Periscope canlı yayın yapmanıza olanak veriyor.

Öncelikle başlangıç için dört büyüklere başvurmanızı öneririz; yani Facebook, Twitter, LinkedIn ve Google+ hesapları açın.

Bu sitelerde profilinizin olması görünürlüğünüzün artmasını sağlayacaktır. Daha sonra hobilerinize hizmet eden platformlara yönelmeniz doğru bir adım olacaktır. Örneğin, yemek yapmaktan hoşlanıyorsanız görsel platformlar olan Instagram ve Pinterest doğru tercih olabilir.

Sosyal medyadan ne almak istediğinize karar verin

Kendinize şunu sorun; ‘Sosyal medyada harcayacağım zamanla ne elde etmek istiyorum?’

Bu sayede hangi sosyal medya sitesine üye olmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Söz gelimi arkadaşlarınız ve ailenizle irtibat halinde olmak için Facebook en ideal siteyken; haberler ve trendlerden uzak kalmamak için Twitter ve Reddit‘i tercih edebilirsiniz.

Bağlantılarınızın tercihleri neler

Hangi sosyal medyanın daha uygun olduğuna karar verdikten sonra bağlatılarınızın nerelerde vakit geçirdiğine bakın.

İş dünyasında tercih edilen siteler daha çok Twitter ve LinkedIn olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynaklar neler?

Facebook ve Twitter‘da paylaşım yapmak pek vaktinizi almazken, Youtube‘a video yüklemek için daha fazla zaman ve çaba harcamanız gerekebilir. Video çekmek, bunu editlemek ve paylaşmak için yeterli beceriniz ve vaktiniz yoksa Youtube‘dan uzak durmak daha mantıklı olabilir.

Şimdi eğer listenizi biraz daralttıysanız bu adımları takip ederek, iş hayatında da görünürlüğünüzü artıracak bir hesap oluşturabilirsiniz;

  • Profilinizde sadece size ait olan fotoğrafları kullanın. Kim olduğunuzu açıklayan bir profil tanımı yapın ve burada diğer hesaplarınıza ya da blog’unuza ait linkleri paylaşın.
  • Popüler kullanıcıları takip ederek çevrenizi tanıyın; kullanılan jargona hakim olun.
  • Başkalarını takip edip, harika paylaşımlar yaparak aktif bir kullanıcı olun.
  • Yeni girdiğiniz bu ortamda etkileyici olmayı öğrenin.
  • Her zaman özgün, yaratıcı ve pozitif olun.

Kaynak: Mashable


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap