Nasıl olsa hallederim diye eliniz bir anda telefona mı gidiyor?

Ya da aklınıza dün gece sevgilinizle yaptığınız tatsız konuşma mı geldi?

Her şeyi halletmek istiyor ama bir türlü başlayamıyor musunuz?

Emin olun, yaşadığınız bu sıkıntıların çoğunu yapılan araştırmalara insanların yüzde 75’i yaşıyor. Dikkat dağınıklığı, yeni fikirler üretmek isteyen bu çağın belki de en büyük hastalığı.

Peki bunu yenmenin bir yolu var mı? Elbette var. Biraz nöroloji biraz Buda biraz da Stoacılık, işlerinize daha iyi odaklanabilmek için size yeterli gelecektir.

Dünyanın tembelmiş gibi gözükmesine izin vermeyin

Diyelim cevaplamanız gereken önemli iş mailleriniz var ama siz bir bakıyorsunuz Facebook’ta yakın dostlarınız eğlenceli paylaşımları yapıyor. Paylaşımlar altında da muhabbet akıp gidiyor. Bir an tüm dünyanın tembellik ettiğini sizin ise çalıştığınızı düşünebilirsiniz. Bunu düşünmeniz de gayet normal, çünkü psikolog Dan Ariely‘e göre kullandığınız telefondan yürüdüğünüz sokağa kadar her şey sizin dikkatinizi dağıtmak üzere tasarlanmış.

Şartlarınızı kontrol altına alın

Yeme alışkanlıkları üzerine Cornell Üniversitesi‘nde çalışan Brain Wansink, bir deneyinde insanların yemeğe yakınlığı ve uzaklığı üzerinden davranışlarını gözlemlemiş. Bu araştırmanın sonunca yemek uzaklaşınca deneye katılanların yüzde 50’si yemekten vazgeçmiş. Siz de çevrenizde sizi yanlış şeyler yapmaya itecek nesne ve durumları iyi tespit etmeye çalışın. Bu bir telefonsa ya da kalemse alın, başka bir odaya götürün.

Sakin olun

Filozof Marcus Aurelius, insanları görevinden uzaklaştıran ne varsa onu ve amacını bir kenara bakarak birkaç dakika düşünmesini ve sakinleştirmesini tembihliyor. Bu sakinleşme anında kendine gelen insan sorumluluklarının farkına daha iyi varabiliyor. Bu antik çağ filozofunu bilim de doğru buluyor. Nörologlara göre stresli anlarda insan beyni daha yanlış kararlar almaya müsait.

Hedeflerinizi düşünün

Stoacı filozof Epictetus‘a göre bir görevi ne için yaptığını ve ne zaman yapacağına karar vermek, o göreve daha iyi odaklanabilmeni sağlıyor. Epictetus’un bu sözünü Buda felsefesi de doğruluyor; gerçekleştirmek istediğiniz eylem için o eylemin amacını düşünün. Tabi bu kadar kişinin onayından sonra elbette bilim de hedef yaklaşımının odaklanmaya katkı sunacağına inanıyor. UCLA’de görev yapan Alex Korb‘a göre işinize daha iyi odaklanabilmek için hedeflerinizi düşünerek dopamin salgılanmasını sağlayabilirsiniz.

Kasıtlı kararlar alın

İşten sizi uzaklaştıracak eylemlerin çoğunu karar almadan yapıyorsunuz. Bunları kendi iradenizle bir de denemeye çalışın. Çünkü kasıtlı olarak yaptığınız takdirde o iş için daha az zaman harcayacak ve yine asıl yapmanız gereken işe geri döneceksiniz. Unutmayın, karar alma noktasına varamazsınız kontrol hiçbir zaman sizin elinizde olamaz. Kendinizi kabullenmeye çalışın. Burada tümüyle nörobilim sizleri uyarıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap