Şu an için teknoloji sektörünün en gözde akıllı asistanı Siri olabilir, ancak bu durum çok uzun sürmebilir.

Google, Google Now yerine tıpkı Apple’ın akıllı asistanı Siri benzeri ”Google Asistan”ı daha önceden zaten Google I/O 2016 etkinliğinde yüzeysel olarak tanıtmıştı. Ancak dün düzenlenen etkinlikte tüm özellikleri ile karşımıza çıkan Google Asistan, neredeyse kendinden beklenen her şeyi karşılayabiliyor.

Yapay zeka ve yapay zekalı sistemlerin hızlı öğrenme yetenekleri sayesinde Google Asistan, sadece soru-cevap desteği sunmuyor, sizinle bir iletişim de gerçekleştirebiliyor.

Örneğin Google Asistan‘a ”Christiano Ronaldo nerede oynuyor?” diye sorup cevabınızı aldıktan sonra ”Peki hangi ülkenin vatandaşı?” diye sorduğunuzda, asistan sizin hala Ronaldo’dan bahsettiğinizi biliyor ve cevaplarını buna göre veriyor.

Ya da bir filmi merak ettiyseniz (mesela A filmi olsun), tek yapmanız gereken Google Asistan‘a ”A filmi nasıl?” diye sormak. Saniyeleri içerisinde filme gelen eleştiriler, verilen puanlar vb. şeyler hakkında bilgi sahibi olmaktasınız.

Sürekli olarak öğrenen ve verdiği cevapları buna göre geliştiren Google Asistan, Google’ın hali hazırda sunduğu şeyleri de size basit şekilde sağlamakta. Yol tarifi ya da ajandanızda o günün notları mı gerekiyor? Sadece Google Asistan’a sormanız yeterli.

Ya da bir şeyi not almanız gerekiyor ancak yanınızda kağıt kalem mi yok? Google Asistan‘a ”bunu not al” diyerek söylediğiniz bilgiler sisteme kaydedilerek daha sonradan size sunulabiliyor.

Google Asistan sadece sorduğunuz soruların cevaplarını Google üzerinden bularak size sunan bir asistan değil. Zaman içerisinde sizin zevklerinizi, ilgi alanlarını vb şeyleri tanımaya başlayan Google Asistan, sorulara vereceği cevapları da size en uygun gördüğü metinlerin içerisinden seçerek aktarabiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap