Sırbistan’da Nisan ayında Devlet Başkanı seçilmesinin ardından Aleksandar Vuçiç, başbakanlığa Ana Brnabiç’i atadı. Brnabiç ülkenin ilk kadın ve eş cinsel başbakanı olmasıyla dikkat çekiyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Devlet Başkanlığı’nı Nisan ayında kazanan ve hükümeti kurmak için çalışmalara başlayan Aleksandar Vuçiç, muhafazakar bir ülke olan Sırbistan’da, ilk kez kadın ve eş cinsel bir aday olan Ana Brnabiç’i başbakan olarak atadı. Başbakanların parlamento tarafından onaylanması gerekse de Vuçiç’in partisi müttefikleriyle birlikte çoğunluğa sahip olduğu için sorun yaşanması beklenmiyor.

İttifaktaki küçük partilerden Birleşik Sırbistan’ın lideri Dragan Markovic Palma yaptığı açıklamada “O benim başbakanım değil” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’ne girmek isteyen ülke, yıllardır Srebrenitsa’nın izlerini silmeye çalışıyor ve bunun için kaydettiği ilerlemeleri yetkililere sunuyordu. Daha toleranslı bir ülke olmak istediklerini gösteren Sırbistan, Ana Brnabiç ile birlikte amacına ulaşabilir gibi duruyor.

Brnabiç, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ve Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel ile birlikte Avrupa'daki az sayıdaki eş cinsel başbakanlardan biri olacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap