İstanbul merkezli özel sinema kulübü Sinemia, son olarak San Francisco merkezli venture capital firması 500 Startups’tan yatırım aldı.

Bir yılda üç yatırım aldı

Sinemaseverlere çeşitli avantajlar sunan sosyal sinema platformu Sinemia, bir yıl içindeki üçüncü yatırımını aldı. Aslanoba Capital ve İstanbul Startup Angels üyelerinden Ali Çebi ile Burak Örücü’nün yatırımcıları arasında bulunduğu girişim, bu kez San Francisco Silikon Vadisi merkezli bir venture capital firması olan 500 Startups ile el sıkıştı.

500 Startups, ‘unicorn’ olarak tabir edilen, 1 milyar dolar değerlemeyi geçme potansiyeline sahip startup’lara yatırım yapmasıyla biliniyor. Fonun dikkatini çekmiş olmak tüm dünyadaki girişimcilerce önemli bir prestij göstergesi kabul ediliyor.

Operasyonunu Silikon Vadisi’nden yönetecek

500 Startups’la varılan anlaşma, Sinemia için prestijin ötesinde stratejik bir önem de taşıyor. Aralık ayında ABD pazarına girecek olan Sinemia, böylece yeni operasyonu Premium Üyelik sistemini 500 Startups’ın Silikon Vadisi’ndeki ofisinden yönetecek. Fonun yatırımcısı olduğu, alanında fark yaratmış girişimlerle işbirliği yaparak pazarda avantaj yakalayacak.

İşbirlikleri sayesinde pazarda avantaj yakalayacak

Sinemia kurucusu Rıfat Oğuz yeni yatırımla ilgili şu değerlendirmede bulundu;

Sinemia Premium Üyelik sistemimizi Türkiye’nin ardından İngiltere’de yayına aldık ve iş modelimizin global anlamda bir değer yaratabileceğini kanıtlamış olduk. Şimdi sıra ABD’de… 500 Startups ile anlaşmamız neticesinde artık bir ayağımız Silikon Vadisi’nde olacak. ABD açılımımız sırasında gerçekleştireceğimiz işbirlikleri, pazardaki faaliyetlerimize avantajlı konumda başlamamızı sağlayacak.

Bir yıldan az sürede değerlemesini 6 katına çıkardı

rifat_oguz-1

Rıfat Oğuz

Sinemia, 2015 yılındaki ilk yatırımdan önce altı ay boyunca her ay yüzde 50’nin üzerinde büyüme göstermişti. İngiltere yatırımı, sinemanın sosyal medyası olma özelliği taşıyan Sinemia app’in yayına alınması ve çeşitli indirimler gibi ek ayrıcalıkların Premium Üyelik kapsamına dahil edilmesiyle, bu yıl da hızlı büyümesini sürdürdü. Son olarak gerçekleştirilen 500 Startups yatırımında şirket değerlemesi, geçen yıl sonundaki yatırımın 6 katı olarak belirlendi.

Sinemia neler sunuyor?

Sinemaseverleri bir çatı altında buluşturan Sinemia banka kartı altyapısıyla lokasyon bazlı teknolojiyi bir araya getiren Türkiye’nin ilk teknoloji girişimi.

Türkiye’nin her yerindeki tüm sinema salonlarında sınırsız film izleyebilme imkanı bulan Sinemia Premium üyeleri, düzenlenen ön gösterim, sanatçı sohbetleri ve özel organizasyonlara katılma fırsatı da sunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap