Sinema izleyicisinin azalması, evlere gittikçe daha büyük ekranlı televizyonların girmesi ve online streaming video servislerinin yayılması ile yavaşça meydana gelen bu devrim, film sektörünü hayli etkileyecek.

Hollywood’un en büyük firmaları son günlerde Apple ve Comcast gibi şirketlerle bir konuyu görüşüyorlar. Bloomberg’in haberine göre bu konu ise sinema filmlerinin, en kısa sürede sinemalardan sonra dijital formatta streaming servislerine aktarılması.

Warner Bros., Walt Disney Co. ve Universal Pictures gibi devler, sinemaya gelen insan sayısındaki aşırı düşüşün farkında ve bu duruma bir çare aramaktalar ancak henüz kimse birbiriyle anlaşabilmiş değil.

Tüm bu "el sıkışamama" durumuna karşın Netflix gibi bir devle yarışmak isteyen firmalar ise yayın anlamındaki bir birleşme fikrine olumlu bakıyorlar.

Yine de işin son olarak sinema salonları faktörü var. Böyle bir premium dijital film servis yaratılırsa, sinemalara daha az izleyici gidecek. Bu da sinema salonlarına kefen hazırlamak gibi görülebilir. Bunu engellemek için Hollywood stüdyoları, bu servisten elde edecekleri gelirin bir kısmını, büyük sinema zincirleri ile paylaşmaya bile hazırlar. Sorun şu ki, sinema zincirleri 10 senelik garantili gelir paylaşımı talep etmekteymiş. Bu da stüdyoların canını sıkmaya yetiyor.

Ayrıca bu haberin yayıldığı günden itibaren, halka açık bazı ABD’li sinema zinciri firmaların hisselerinde düşüş bile gözlemlenmiş.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap