“Kötü patronlar, kendi kahramanlık hikayeleriyle övünme eğilimi gösterirler” bu söz, liderlik ve iş hayatıyla ilgili yazdığı kitaplarla ünlenen, Ted konuşmaları internette binlerce kez izlenen yazar Simon Sinek‘e ait.

Business Insider’a konuşan Sinek en kötü liderlerin kendilerinin en iyi olduğunu sandığını ya da durumun bunun tam tersi olduğunu söylüyor.

“Eğer harika bir lider olduğunuzu düşünüyorsanız, daha fazla öğrenecek şey kalmadığı ve kendinizi geliştirmek için çaba safretmenin manasız olduğu fikirlerine kapılırsınız. Ve sonuçta bu sizi korkunç bir lider haline dönüştürür. Zira liderlik, hayat boyunca öğrenmeyi gerektiren bir süreçtir” diyor Sinek.

Sözlerini, “İyi liderler tevazu duygusuna sahip olanlardır” diye sürdüren yazar, “En iyi liderler hep şunu düşünür: ‘Daha iyisini yapabilirim.’ Onlar liderlik öğrencisidir, her zaman denemeye devam ederler.”

Liderlerin özfarkındalık konusunda pratik yapmaları gerektiğini belirten Sinek‘ın tavsiyeleri ise şu şekilde; “Liderler kendilerine soru sormalı, zayıf yönlerini bulup eleştirmeli ve liderlikle ilgili ne bulurlarsa okumalı.”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap