Bugün teknoloji sektörü dendiğinde ilk aklımıza gelen yer Silikon Vadisi. Aslen Kaliforniya’nın küçük bir bölgesi iken, dünyanın teknoloji merkezi haline dönüştü. Bu değişim yavaş yavaş, 100 yılı aşkın bir sürede meydana geldi.

Apple, Google gibi teknoloji devlerine ev sahiplüği yapan Silikon Vadisi bugün yaklaşık 3 trilyon dolarlık ekonomik hacme sahip. Tarihsel gelişimin detaylarına bir göz atalım.

1800’lü yılların sonuna doğru, San Francisco limanı o dönemin telgraf ve radyo endüstrisinin merkeziydi. 1909 yılında, San Francisco’ya yaklaşık 50 mil uzaklıktaki San Jose’de, Amerika’nın ilk radyo istasyonu kuruldu.

Daha sonra, 1933 yılında donanmanın Moffett Field uçak pistini satın alması ve USS Macon isimli hava gemisini burada muhafaza etmesi ile bölge, dönemin ana en önemli hava ve uzay üssü haline geldi.

Birçok bilim insanın bu bölgeye gelmesi ve burada çalışmasının yanı sıra 1939’da NASA’ya ait Ames Araştırma Merkezi yine bu bölgede kuruldu. Aynı yıl, William Hewlett and Dave Packard Palo Alto’ya gelerek Hewlett and Packard şirketinin temellerini attılar. 2. Dünya Savaşı sırasında HP radar ve büyük çaplı toplu silah teknolojisi geliştiriyordu. Tabi, bu dönemde bilgisayarların yaklaşık bir oda büyüklüğünde olduğu bir zamandan bahsettiğimizi de ekleyelim.

William Shockley’in 1940 yılında, bugün bilgisayar işletimcisi olarak bildiğimiz transistörü icat etti ve ardından Bell Labs’teki işini bırakıp kendi şirketi olan Shockley Semiconductor Labs’i yine bu bölgede, Mountain View’de kurdu. Shockley, birçok Stanford mezununu işe aldı. Shockley’in şirketi bir ilke imza atarak yarı iletken endüstrisinde transistörleri germanyum yerine silikondan üretmeye başlayan ilk şirket oldu.

1957 yılında, Shockley’in “Hain Sekizli” diye adlandırdığı sekiz çalışanı işlerini bırakıp, Sherman Fairchild ile ortak oldu ve Fairchild Semiconductor şirketini kurdu. Bu arada belirtelim, 1960’lı yılların başında Fairchild, Apollo Projesi olarak da bilinen Apollo programı için bilgisayar parçası üretimine de yardımcı oldu; ancak ilerleyen yıllarda bu sekizlinin birçoğu kendi şirketini kurmak için yollarını ayırdı.

1969 yılında Stanford, ARPANET’in dört önemli parçasından biri haline geldi. 1970’te ise Xerox, Palo Alto’da PARC laboratuarını açtı. PARC laboratuvarı, eternet hesaplama ve grafiksel kullanıcı arayüzü dahil olmak üzere zamanının birçok bilgisayar teknolojisinin gelişmesine yardımcı oldu. Gazeteci Don Hoefler’in 1971 yılında yarı iletken endüstrisi (semiconductor) üzerine yazdığı “Silicon Valley USA” adlı yazısıyla Silikon Vadisi ismi bölgeyle özdeşleşmiş oldu.

1970’lerde Atari, Apple, Oracle gibi günümüzün dünyaca ünlü teknoloji markalarının bu bölgede kurulması ile, Silikon Vadisi bilgisayar endüstrisinin merkezi unvanını tüm dünyaya kabul ettirdi.

eBay, Yahoo, PayPal ve Google gibi şirketlerin yanında; Facebook, Twitter, Uber ve Tesla’nın da bu gruba katılmasıyla Silikon Vadisi bugünkü halini almış oldu. Yeni teknoloji devlerinin her geçen gün bölgeye eklenmesiyle, Silikon Vadisi büyümeye ve gelişmeye hızla devam ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap