Teknoloji dünyası ve Silikon Vadisi dendiğinde akla hemen yazılımcılar, algoritmalar ve sistemler geliyor. En fazla para kazananların ise tüm dünyayı etkisi altına alan uygulamaları yazan yazılımcılar olduğu fikri genel kanıdır. Ancak yapılan son araştırma durumun böyle olmadığını gösterdi.

En fazla maaş ürün müdürlerine

ABD’nin popüler iş arama sitelerinden Hired’ın derlediği bilgilere göre; Silikon Vadisi’nde en çok kazananlar, ürün müdürleri.

Yazılım mühendisliği alanında işe ilk başlayan yıllık ortalama 81 bin 600 dolar kazanıyor. Aslında bu ABD’deki ortalama maaşın iki katına denk geliyor. Ancak Silikon Vadisi’nde hem kariyer hem de maaş basamaklarını hızlıca tırmanmanın tek yolu yazılım mühendisliğinden geçmiyor. Son araştırma, en fazla kazanç ve ileride de maaş yükselme ihtimalinin ürün müdürlüğü ya da ürünle ilgili işlerde olduğunu ortaya çıkardı.

Maaşları yıllık 133 bin dolar

Silikon Vadisi’nden 35 bini aşkın kişiyle görüşülen araştırma sonrasında, ürün yöneticilerinin şirketlerde en fazla maaşı alanlar olduğu tespit edildi. Bu kişilerin ortalama maaşları yıllık, 133 bin dolara kadar çıkıyor.

İlk yılların ardından yazılımcılar ve yazılım mühendislerinin maaşları ise 123 bin dolarlık bir ortalamaya ulaşıyor. Tasarımcılar ise ortalama yıllık 115 bin dolarla yüksek maaş konusunda bu iki ekibi takip ediyor.

Hired sitesinin çalışmasında ünlü iş dünyası şirketi Glassdoor’un da büyük katkısının olduğu belirtildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap