Hayli komik bir dizi olmasından da öte, Silicon Valley dizisi aslında izleyicisine bir girişimde işlerin nasıl yürüdüğü ile alakalı birçok ipucu veriyor.

Bachmann, Russ Hanneman ya da Jared gibi insanlar gerçek hayatta çok fazla değiller; ancak tonlarca insan kendi girişimlerinin en zor evrelerinde veya kendi girişimlerine yön vermeye çalışıyor. Tüm bu karakterleri ve ayrıntılarıyla Silikon Vadisi dizisi sadece bir komedi dizisi olmakla kalmıyor ve girişimci insanlara yön veriyor. Girişimci olmak isteyenlerin diziden alabileceği bazı dersler de var

Her zaman profesyonel bağlar kurun

Gerek özel hayatta, gerek iş hayatında bütün ilişkiler değerli ve önemlidir. İlerde yanında olmasını isteyeceğimiz ve ihtiyacımız olacak arkadaşlarımızla ilişkilerimizi hiçbir şekilde bozmak istemeyiz. Bu nedenle ekip arkadaşlarınızla profesyonel bağlar kurmaya her zaman dikkat etmelisiniz.

Kararlı ve azimli olun

Etrafınızda tutkulu insanlar olmasına dikkat edin. Motivasyonunuzu düşüren her kimse veya her ne ise ondan uzaklaşın. Örneğin Pied Piper ekibi her zaman birbiriyle aynı fikirde insanlar değiller; ancak Richard ve ekibin geri kalanı karşılaştıkları zor anları kararlılık ve azimleriyle aşmışlar.

Yatırımcınızı seçerken dikkatli olun

Bazı yatırımcılar size ilgi çekici hediyeler, görkemli partiler ve daha fazlasını sunabilir. Ancak reklamları, gösterişi tercih eden yatırımcılar yerine; girişiminizi önemseyen bir yatırımcıya sahip olmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Değişime hazır olun

Richard Hendricks aslında Pied Piper’ı müzik uygulaması olarak geliştirmiş; fakar daha sonra Pied Piper bir video chat şirketine dönüşmüştür. Eğer bir adım girişiminizin büyümesine izin veriyorsa ve sizin değerlerinize zarar vermiyorsa, orijinal fikrinizi adapte etmekten veya değiştirmekten çekinmeyin.

“Her işi halledebilen” olun

Girişiminiz için ekstra zaman yaratmaya çalışın. Her işi, her imkanla halledebilecek kapasiteye sahip olmaya çalışın. Kararlılığınız ve azminiz size bu konuda yardımcı olacaktır. Garajlarda/evin herhangi bir odasında kurulup devleşen girişimler; Apple, Google, Hewlett, Packard veya Facebook size örnek olacaktır.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap