Her gün televizyonda, gazete ve internette karşılaştığımız haberlerde sığınmacıların çoğunlukla ölümle sonuçlanan yolculuklarını duyuyoruz. Ama BBC Media Action‘ın hazırladığı çarpıcı video, bu yolculukta neler yaşadıklarına daha yakından tanık olmamızı sağlıyor.

Akıllı telefon ekranından mülteci krizi

Başta Suriye vatandaşları olmak üzere her yıl binlerce kişi savaş ve ekonomik nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. BBC, bir sığınmacının telefon ekranı üzerinden bu yolculuğun nasıl geçtiğini dünyaya hazırladığı video ile aktardı.

Akıllı telefonun haritası, Gaziantep üzerinden Türkiye‘ye giriş yapan sığınmacının, uzun bir yolcuğun ardından İzmir’e kadar ulaştığını gösteriyor. Avrupa’ya ulaşma umuduyla güvenli olmayan bir bot ile yola devam ediyor. Ülke değişikliği nedeniyle internetini kullanamadığı için babası onunla mesaj yoluyla iletişime geçiyor. Hayatta olup olmadığını merak eden babasına verdiği mesajdan anlaşılıyor ki nerede olduğunu bile bilemiyor.

Sığınmacı, babasına gönderdiği kordinatlar sayesinde Yunanistan açıklarında olduğunu öğreniyor. Bu arada yolculukta yaşadığı zorluklar da telefonun ekranına yansıyor. Dalgalar arasında savrulan lastik bottaki sığınmacıların çaresizlikleri de telefonla çekilen videoda görülüyor.

Yunanistan topraklarına yüzde 10’un altında şarjla ulaşmayı başaran sığınmacı yeni bir hat almak zorunda kalıyor. Avrupa topraklarına ulaştı, ama farklı bir ülkeye geçmek için beklediği noktada yakınlarıyla iletişime geçmeye çalışan sığınmacıları telefonuyla fotoğraflıyor. Umutlu bekleyişi sürerken sınırların kapatıldığı mesajını alıyor.

Her gün binlerce sığınmacı, yabancısı olduğu topraklarda güvenip güvenemeyeceğinden emin olamadığı insanlara para ödeyerek Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyor. BBC ise “Mülteci krizi uzakta değil” mesajıyla videosunu sonlandırıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap