Bazı iş adamları, zenginliğin babadan oğula geçtiği düşüncesini yıkmayı başararak yeni nesillere ilham verecek girişimcilik hikayelerinin kahramanı oldu. Küçük yaşlarında yatacak yeri olmayan, yemek fişiyle karnını doyurabilen ya da ailesinin geçimini sağlayabilmek için aynı anda birkaç işte çalışan insanlardan bazıları şimdi dünyanın en zengin iş adamları arasında.

Cesaret ve çabalarının karşılığını alan 6 iş adamının ilham veren girişimcilik hikayeleri;

1. Jan Koum

Jan Koum

1976’da Ukrayna’da doğup 1992 yılında annesiyle ABD’ye göç eden Jan Koum, Şubat 2014’te Facebook’a satışı gerçekleştirilen WhatsApp‘ın kurucusu ve CEO’su. Ukrayna’da korku dolu hayatından çıkıp ABD’de yemek fişiyle yaşadığı fakir bir hayata geçiş yapan Jan Koum, bir dönem manavda temizlikçi olarak çalıştı.

Yahoo’da programcı olarak görev almaya başladığı dönemde Brian Acton’la tanıştı ve onun desteğiyle WhatsApp‘ı kurdu. Şimdi 7,9 milyar dolarlık servetiyle Amerika’nın en zengin insanlarından biri…

2. Leonardo Del Vecchio

Leonardo Del Vecchio

Geçim zorlukları nedeniyle küçüklüğünü yetimhanede geçiren İtalyan iş adamı Leonardo Del Vecchio, iş hayatına gözlük ve araba parçaları kalıbı yapan bir fabrikada çalışarak başladı. Burada bir parmağını makineye kaptıran Del Vecchio, 23 yaşında kendi fabrikasını kurdu ve şimdi Ray-Ban ve Oakley gibi markalara kalıp üretimi yapıyor. Leonardo Del Vecchio’nun serveti, 19,1 milyar dolar.

3. Ralph Lauren

Ralph Lauren

Başarılı iş adamı, dünyanın en büyük moda devlerinden Ralph Lauren markasını oluşturmadan önce bir erkek giyim mağazasında tezgahtarlık yapıyor, getir-götür işlerine bakıyordu. Belarus’dan Amerika’ya göç eden bir ailenin oğlu olan Lauren, renkli ve canlı kravatların üreticisi olarak moda sektörüne hızlı bir giriş yaptı. İlk yıl neredeyse 500 bin dolar değerinde kravat sattı. Şimdilerde serveti 8,2 milyar dolar olan iş adamı, eşsiz arabaları barından bir koleksiyona da sahip.

4. Mark Cuban

Mark Cuban1

Çok küçük yaşlarda iş hayatına atılan 1958 doğumlu ABD’li dolar milyarderi Mark Cuban, pul alıp satma, garsonluk, disko görevlisi gibi çeşitli işlerde çalıştı. Cuban, 1999’da 5,7 milyar dolara Yahoo’ya satışı gerçekleştirilen broadcast.com’un kurucusu. Şu sıralar 2200 m2’lik malikanesinde vakit geçiren Cuban, Dallas Mavericks isimli NBA takımının da sahibi.

5. Do Won Chang

Do Won Chang ve kızları

Do Won Chang ve kızları

Geçimini sağlayabilmek için aynı anda birkaç iş yapan Kore doğumlu ABD’li girişimci Do Won Chang, büyük bir cesaretle, elde avuçta ne varsa satarak giyim markası Forever21’i kurdu. 1984 yılında eşiyle beraber işletmeye başladığı bir mağazaları varken şu an 400’ün üzerinde şubeye sahip. Chang’in serveti, 5,5 milyar dolar.

6. John Paul DeJoria

John Paul DeJoria

Zamanında bir göz oda evi dahi olmadığı için arabasında uyuyan John Paul DeJoria, kredi çekerek “John Paul Mitchell Systems” saç bakım ürünlerini yarattı. Yıllarca kapı kapı dolaşıp satış yaparak markasını büyüttü ve daha sonrasında Patron Tekila şirketini kurdu. İş adamının serveti 3,2 milyar dolar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap