Türkiye’ye karşı kredi notunda ‘cimri’ davrandıkları için bir dönem adı ‘Sıfırcı Hoca’ya çıkan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in bu kez iyi bir haber geldi.

Moody’s bugün yayınladığı bir raporda, Türkiye’deki siyasi belirsizliğin Türk olmayan şirketleri genel olarak etkilemeyeceğini belirtti. Raporu yazan Moody’s yetkilisi Richard Morawetz, “Türkiye’deki siyasi gelişmelerin etkilerinin, ülkede faaliyet gösteren Türk olmayan şirketler üzerinde varsa bile sınırlı olmasını bekliyoruz” dedi.

Ekim ayında Türkiye’nin not görümüne ilişkin değerlendirme yapacak olan kurumdan gelen bu açıklama ‘Sıfırcı Hoca’dan ‘kanaat notu’ iyi geldi yorumlarını da beraberinde getirdi.

Ekim ayında not kararı bekleniyor

Bilindiği gibi Moody’s, Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesinin 18 Temmuz’dan itibaren 90 gün içerisinde sonuçlanacağını söylemişti. Türkiye’nin “Baa3” ile “yatırım yapılabilir” seviyedeki kredi notunu negatif izlemeye alan uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s, 5 Ağustos’ta ise Türkiye değerlendirmesini ‘pas’ geçmiş ve Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü güncellemediğini duyurmuştu.

Kuruluşun 90 günlük izleme süresi Ekim ayında dolacak ve notun seviyesi açıklanmış olacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap