Amerika’da tasarlanan ve geleceğin konsepti olduğu belirtilen yeni mutfak, aile bağlarının kuvvetlendirilmesini kolaylaştırırken dışarıya atık da vermeyerek çevreci bir yapıyla hizmet sunuyor.

The Future Kitchen adı verilen konseptli mutfak, New York‘ta bulunan mimar Marc Thorpe ve öğrencileri tarafından geliştirilmiş. Yenilikçi mutfak prototipi sürdürülebilirliğe ve sıfır atık yöntemine vurgu yaparken, ev içi bahçelendirme ve topluluk bilinci gibi konulara da değinerek çok farklı konularda ilerleme kaydetmeyi başarıyor.

Kendine yetebilecek şekilde tasarlanması amaçlanan The Future Kitchen için endüstriyel tasarım öğrencileri, devamlılığı olan su kullanımı stratejileri, çiftçilik, akıllı ev teknolojileri ve gıda depolama üzerine çalışmalar gerçekleştirerek mutfağı birçok açıdan ileri bir görüşle yaratmış.

Projenin mimarı Marc Thorpe ise yaptığı açıklamada dünyanın yüzde 80’inin 2050 yılına kadar şehirlerde yaşamaya başlayacağı düşünüldüğünde mutfakların kendine yetebilir olmasının çok önemli olduğunun altını çizdi.

İnovatif tasarıma sahip dairesel yapıdaki merkeziyle ailelerin buluşma alanı olması tasarlanan bölümün yanı sıra, 3D yazıcı tarafından üretilmiş biyogaz jeneratörü destekli gıda atık tankı gibi temiz enerjiyi destekleyen araçlar bulunuyor. Yıkama alanında ise, su kullanımını en düşük seviyeye indirmek için kullanılan bir otomasyon sistemi ve filtreleme araçları bulunuyor. Bunun yanında, yemek hazırlama bölümünde akıllı ev teknolojileriyle desteklenen ekipmanlar ve pişirme alanı için bölüme ayrıca entegre edilmiş bir kısım da bulunuyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap