21 Haziran yaz gün dönümünü de geride bıraktığımıza göre resmi olarak yaz ayına merhaba diyebiliriz. Diğer ülkelerin yaz aylarına oranla Türkiye, ne yazık ki bu konuda pek şanslı bir iklime sahip değil. Özellikle de yaz gecelerinden ülkece çok fazla çekiyoruz desek yeridir.

Önümüzdeki günlerde daha da artacak sıcaklığın üzerine, geceleri daha rahat uyuyabilmek için birkaç yöntem var tabii. Tamamen çözüm olmasa da yaz gecelerini daha rahat geçirmenizi sağlayacak bu yöntemler belki işinize yarayabilir.

Pamuklu çarşafları tercih edin

Pamuklu çarşaflar hafiftir ve daha rahat hava alır. Yatak odanızın hava akışını pamuk çarşaflar ile sağlayabilirsiniz.

 

Fişte cihaz bırakmayın

Çoğumuz gece telefonumuzu şarja takıp uyuma alışkanlığına sahibiz, ne yazık ki. Ne yazık ki çünkü, odada herhangi bir cihazın prizde takılı kalması siz farkına varmasanız da ciddi bir ısı yayılımına sebep oluyor. Mümkünse uyuyacağınız odada herhangi bir cihazın prizde kalmamasına özen gösterin. Serinleyen odanızın farkını ilk gecede bile anlayabilirsiniz.

 

Serin bir duş 

Yatmadan önce serin bir banyo veya duş almanız, vücudunuzun sıcaklığını düşürebilir; bu da sıcak bir odada uyumayı kolaylaştıran küçük etkenlerden. Özellikle soğuğa yakın, serin bir suda duş almanız yatmadan önce vücudunuzu dinlendireceği gibi rahat uyumanıza da yardımcı olacak.

 

Kendi esintinizi yaratın

Son teknoloji aldığınız vantilatörünüz de mi artık kurtarıcı değil. O zaman bir yol daha var; buz kabı. İçi buz dolu bir kabı vantilatörünüzün önüne koyarsanız, serin bir esinti yaratırken aynı zamanda odada bulunan fazla nemin de azaldığını görebilirsiniz. Bir deneyin, hiçbir şey kaybetmezsiniz.

 

Çarşaflarınızı dondurun

Eğer biraz da olsa geniş bir buzluğunuz varsa değişik bir yöntem ile de serinlemeniz mümkün. Minik bir çantaya koyduğunuz çarşaf ve yastık kılıflarınızı, yatmanıza yarım saat kala buzluğa koyun. En azından siz uykuya dalana kadar serin bir yatağınız olabilir.

 

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap