Hayatımızın neredeyse olmazsa olmazı haline gelen internet, aynı zamanda içerisinde son derece tehlike arz eden durumları da beraberinde getirmekte. Bu tehlikelerin başında ise şifrenizin çalınması ve hacklenmek geliyor.

Alacağınız tedbirler bu ihtimalleri bir nebze geciktirebilir veya bir süreliğine engelleyebilir olsa da siber saldırılardan korunmak bazen çok zor olabiliyor.

Dikkatli olmanız gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir;

1- Anti-virüs programı kullanıp güncelleme yapmanız iyi bir başlangıç olacaktır

Çoğu anti-virüs programı yıldırıcı bildirimler ve bilgisayarı yavaşlatan sistemleriyle bazen bilgisayar başındaki insanları çığırından çıkarsa da programların bilgisayarda bulunması büyük önem taşıyor.

2- İnternet cafe gibi halka açık ortamlarda kullanıcı adı ve şifre girişleri sağlamaktan kaçının

Aksi halde bilgisayara kurulmuş bir keylogger programı ile bilgileriniz kolayca çalınabilir.

3- Maillerinizin güvenlik sorularını tahmin edilemeyecek ve karışık şekilde kurun

Kuracağınız güvenlik sorularının cevapları karışık bir kombinasyon olursa daha güvenli olacaktır. Örneğin, Abc*!_ kombinasyonlar sağlayarak sorulara daha güvenli cevaplar elde edebilirsiniz. Facebook, Instagram gibi sosyal medya şifrelerinizi de karışık dizayn ederseniz Brute Force olarak adlandırdığımız (kaba kuvvet) yöntemi ile sürekli denemeler basit şifreler kolayca çözümlenebilme ihtimalinden kurtulmuş olursunuz.

4- Bir sistemi yapmayı bilmeden asla yıkamazsınız

Kullandığınız işletim sisteminin açıklarına internetten göz atın. Buna göre önlemlerinizi alın. Kullandığınız programların ne işe yaradıklarını tam anlamı ile bilmeden kullanmayın. Hackerlar açıklar üzerinden cihazlara sızarlar ve bu açıkları kullanırlar. Bu yüzden elektronik cihazlarla ilgili bilgi edinmek sizin için faydalı olacaktır.

5- Sahte sosyal medya indeksli parola sıfırlama maillerine dikkat edin

Sistemler ne kadar büyük bir hızla gelişiyor olsa da korsanlarında çözümleri bu sistemlerin büyümesi ile eşdeğer şekilde yol almaktadır. Bilgisayarlarınıza indirdiğiniz program kadar programı hangi site kaynaklı indirdiğinizde çok önemlidir. Zira güvenlik açsından daha denetimli ve geniş kitleler tarafından kullanılan birçok kişinin bildiği yerlerden faydalanmak riski de aynı oranda minimize edecektir.

Sosyal medyanın olmazsa olmazlarından Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya devlerinin sitelerinden resmi maillerini öğrenmenizde fayda var. Aksi taktirde Facebook veya başka bir sosyal medya platformu üzerinden gönderiliyormuş gibi orijinaline çok benzeyen bir parola sıfırlama maili tarafınıza gönderilebilir. Maile tıklandığı anda orijinal bir Facebook giriş paneli sizi karşılayacaktır. Siz Facebook üzerinden giriş yapıyor gibi bilgilerinizi girerken ağın diğer tarafında ise bir hacker gelecek kullanıcı adı ve şifreyi bekliyor olabilir.

İnternet ağı içerisinde bulunurken her zaman tehlike altında olduğumuz kaçınılmaz bir gerçek olmasına karşın alacağımız tedbirler sayesinde karşılaşabileceğimiz bir sorun riskini en aza indirgeyebiliriz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap