Silikon Vadisi’nin en etkili teknoloji bloglarıdan biri olan TechCrunch, bu sene de Disrupt San Francisco etkinliğinde birbirinden önemli girişimleri ağırlayacak. Yenilikçi ve gelecek vadeden girişimlerin yer aldığı Startup Alley bölümünde bu sene Türkiye’den de bir girişim var.

Copyrobo, blockchain teknolojisini kullanan sınırlı sayıdaki yerli girişimlerden biri konumunda ve küresel çapta hizmet vermesi açısından Startup Alley’de kendine yer bulmayı ve dikkat çekmeyi başarmış görünüyor.

Etkinlikte birbirinden yenilikçi girişimler boy gösterecek. Yapay zeka ve makine öğrenimi alanında Mycroft AL, geliştirdiği açık kaynaklı bir ses asistanıyla ön plana çıkıyor. Reely, spor müsabakalarının önemli anlarını derin öğrenme teknolojileriyle mercek altına alıyor. Bir akıllı CAD yazılımı olan Snaptrude ise elle yapılan bir çizimin üç boyutlu modelini çıkarabiliyor.

Artırılmış ve sanal gerçeklik alanlarında da birbirinden kaliteli girişimler var. LyraVR, sanal gerçeklik etkileşimli çok yönlü bir müzik platformu. Aero Glass ise pilotlar için akıllı gözlük geliştiriyor. HolodeckVR 40 metrekarelik bir alanda 120 kişinin etkileşime geçebileceği 3 boyutlu bir dünya sunuyor.

Bir diğer ön plana çıkan alan ise finansal teknolojiler. Bu alanda seyahat edenlere yönelik özel ödeme platformu WeTravel başı çekiyor. Diğer önemli girişimler ise bir akıllı döküman yönetimi, SaaS platformu olan ClauseMatch ve sanat varlıklarına yatırım yapanları hedefleyen Arthena. 

Sağlık ve biyoteknoloji alanında ise iki girişim öne çıkıyor. Kinnos, bulaşıcı hastalıklara karşı özel dezenfektan geliştiren bir girişim. UnitDoseOne ise hastane içinde ilaç dağıtımını otomize eden çözümler sunuyor.  

Etkinliğe medya alanında da oldukça yenilikçi girişimler katılacak. Dijital kartvizit uygulaması Switchit video, ses ve grafiklerle donatılmış olarak hizmet veriyor. Dijital etkileşimli bir gitar olan JammyGuitar, taşınabilir boyutlarıyla da dikkat çekiyor. 

Gizlilik ve güvenlik alanlarında ise üç girişim ön planda. Bunlardan GuestOff ev ve apartmanlara anahtarsız girişi sağlayan bir uygulama. Cyph, SpaceX’in iki eski mühendisi tarafından geliştirilen şifreli mesajlaşma girişimi, sadece bir internet bağlantısı göndererek yazışmaya veya görüntülü görüşmeye başlayabiliyorsunuz. Krypt.co ise sunuculara güvenli erişim için dijital anahtarınızı akıllı telefonunuzda saklamanızı sağlayan bir teknoloji sunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap