Muhtemelen birçoğumuz bugünlerin geleceğini biliyordu.

Belki de bu nedenle kimi yazarlar, şairler ve gazeteciler teknolojiye düşman oldu. Bilemeyiz…

Ama yapay zeka sonunda pop şarkı yazmayı başarabildi. Bazılarınız özellikle son yıllarda zaten kullanılmıyor muydu? diye sorabilir. Bu yerme gayeli ironik yorumu bir kenara bırakırsak, söylenenlere göre yapay zeka, bayağı nitelikli bir esere imza atmış.

Sony‘nin desteği ile algoritmasını Youtube‘daki 100 milyon şarkının veritabanından alan yapay zeka, 13 bin müziği teker teker incelemiş.

Beatles tarzı hazırlanan şarkı şaşırtıcı derecede güzel bulununca, Sony yapay zekaya albüm yapma kararı aldı.

Trafik sıkışıklığından dert yanan Fransız bir bestecinin yazdığı esermiş gibi gözüken “Babacığın arabası” isimli bu başarılı çalışmayı merak edenler şuradan dinleyebilir:

Postmodern şiir de yazdılar

Yapay zekalar bundan önce de 2865 tane aşk romanı okuyup, üstüne hüzünden mi olduğu bilinmeyen bir şiir yazmıştı. Google’ın desteği ile yapılan bu robotun yazdığı şiir ise oldukça dokunaklıydı:

Uzun süre sessizdi
Bir süreliğine sessizdi
Bir an için sessizdi
Karanlık ve soğuktu
Duraksadı
Sıra bana gelmişti

Tüyleriniz ürpermeye devam edecekse bir haber de Japonya‘dan verelim. Yapay zekanın yazarlığını yaptığı, Konpyuta ga shosetsu wo kaku hi (Bir Bilgisayar Roman Yazdığı Zaman) adlı eser, 3. Nikkei Hoshi Shinichi Edebiyat Ödülleri’nde birinciliği kazanmasa da ödüle epeyce yaklaşmıştı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap