Her ne kadar ilk okuduğunuzda “Kara Cuma” kulağa kötü bir şeymiş gibi gelse de, aslında tarihi o kadar da korkunç değil. Amerika’da Şükran Günü’nden sonraki ilk güne “Kara Cuma” deniyor ve bu gün birçok markanın ürünlerinde indirimler uyguladığı ve çoğu ülkede mağazaların sabah erkenden açılıp gece geç saatlere kadar kapanmadığı bir gün olarak biliniyor. Son zamanlarda uluslararası önem kazanan ve markaların favorisi haline gelen bu günü gelin beraber inceleyelim.

Tarihsel olarak bugüne neden “Kara Cuma” denildiği ile ilgili bir sürü farklı teori var. Kimilerine göre olayın başlangıcı 1961 yılında Şükran Günü’nden hemen sonra Philadelphia’da halkın büyük çoğunluğunun aynı gün Noel alışverişine çıkması sonucu oluşan yaya ve araç trafiğine gazeteler tarafından “Kara Cuma” başlığının atılmış olması.

Diğer teori ise Philadelphia Inquire gazetesi tarafından 1981 yılında ortaya atılıyor. Buna göre şirketler Ocak ayından Şükran Günü’ne kadar olan zamanın büyük kısmında zarara uğruyorlar ve bu durum finansal tablolarda kırmızı mürekkep kullanarak belirtiliyor. Bu süreçten sonra Noel alışverişleriyle birlikte kâr etmeye başlayan şirketler, sonunda tablolarında kırmızı mürekkepten kurtulup “kâr” anlamına gelen siyah mürekkebi kullanmaya başlıyorlar.

Her ne kadar tüketiciler için bu gün “büyük indirimler” demek olsa da, yapılan bazı araştırmalar bunun pek de öyle olmadığını gösteriyor. ShopAdvisor’ın 2013 yılında, 6000 ürün üzerinden yaptığı araştırmaya göre ürünlerin %5’den azı gerçekten indirime giriyor ve yüzde %42’sinin Kara Cuma’daki fiyatları, o günü takip eden 4 hafta içindeki fiyatlarından daha yüksek.

WalletHub’ın yaptığı başka bir çalışma ise ürünlerin %14’ünün fiyatlarının değişmediğini, dahası %17’sinin normalden daha pahalı olduğunu gösteriyor. Yine aynı çalışmada en iyi fırsatların ise kitap ve filmlerde olduğu gözlenmiş.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap