Hiç şarklıları renk olarak algıladığınız ya da harflerin tadını aldığınız oldu mu? Eğer cevabınız evetse, siz de sinestezik insanlardan birisiniz demektir.

Peki nedir bu sinestezi? Bir hastalık mı, yoksa yetenek mi? Sinestezi , kelime anlamı olarak Yunanca‘da birleşik his ya da eşduyum gibi anlamlara karşılık geliyor. Yani temelde duyuların birbirine karışması ya da birlikte algılanması diyebiliriz.

Sebebinin ise doğumda fazla olan ve sonradan kopan nöral bağlantıların kaybolmaması olduğu düşünülüyor. Bu, bazı uzmanlara göre hastalık olarak nitelendirilse de bazılarına göre bir yetenek.

Ayrıca sinestezinin nöral bağlantı sayısına ve şekline bağlı olduğu için her 23 kişiden birinde görülen bir türü olduğu düşünülmekte. Yani birçok insan az da olsa bu yeteneğe sahip diyebiliriz. Dikkat edin sizde de olabilir.

İleri düzeyde sinesteziye sahip olmasanız da üzülmeyin, müziği ya da resimleri az da olsa farklı şekilde hissetmek büyük bir hediye. Ayrıca tarihte pek çok kişinin bu yeteneğe sahip olduğu düşünülüyor. Vladimir Nabokov, Richard Feynman ve Nikola Tesla bunlardan sadece birkaçı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap