Pek çok insan pazar akşamlarını sevmediğini söyler. Bu durum sadece Türkiye‘de değil pazartesi günü işbaşı yapılan pek çok ülkede böyle.

ABD’de 2015 yılında yapılan bir araştırmada çalışanların yüzde 76’sının ‘pazar gecesi depresyonu’ yaşadığını ortaya koyuyor. İşinizi sevseniz de sevmeseniz de pazartesi sendromu yaşamanız kaçınılmaz. Pazartesinin stresi ise pazar gecesinden baş gösteriyor. Bununla baş edebilenler ise haftaya daha enerjik başlıyor ve işlerinde daha başarılı oluyorlar.

Konuya ışık tutan yazar Laura Vaderkam‘ın “Başarılı İnsanlar Hafta Sonu Ne Yapıyor” (What The Most Successful People Do On The Weekend) isimli kitabından derlediği 9 maddede pazar gecesi depresyonundan kurtulmanın yollarını sunuyor;

1. Eğlenceli bir şeyler planlayın

Pazar akşamı yapılacak bir organizasyon hafta sonunun etkisinin uzamasına yaradığı gibi sizi pazartesi sabahına odaklanmaktan kurtarır. Aileyle/arkadaşlarla yenilecek bir akşam yemeği ya da bir film gecesi oldukça işe yarayabilir.

2. Tüm haftanızı planlayın

Kitaba göre, başarılı insanlar pazar gecesi takvimlerine bakarak gelecek olan haftayı organize ediyorlar; hedef koyuyor, bitirilmesi gereken işler için tarih belirliyorlar. İşin sırrı ise, plan yaparken strese girmekten kaçınmak.

3. Spor yapın

Yürüyüş yapın, koşun, spor salonuna gidin ya da yüzün. Canınızın istediği her türlü sporu yapabilirsiniz yeter ki bedeninizi toksinlerden arındırın ve gelen yeni haftaya odaklanın.

4. Alkol almayın

Bir bardak şarap fikri güzel gelebilir ama ipin ucunu kaçırırsanız pazartesi gününe uykusuz ve enerjisiz başlamanız kaçınılmaz. Bunun yerine sağlıklı bir akşam yemeğinin üstüne içilecek bitki çayı gibisi yok.

5. Okuyun

Kitaba göre pek çok başarılı insan her gece yatmadan önce kitap okuyor ve pazar geceleri de bu rutinin bir parçası.

6. Mailleri yanıtlayın, mesajlara dönün

Hafta içi yoğunluktan telefonuna dönemediğiniz arkadaşınızı arayın. Aile fertlerinin mesajlarına dönüş yapın.

7. Telefondan uzaklaşın

Tüm mesajlara dönüş yaptıktan ve yanıtsız mail bırakmadıktan sonra telefonunuzdan birkaç saat için bile olsa uzaklaşın. Mümkünse telefonu kapatın.

8. Gönüllü olun, yardım edin

Haftayı bitirmenin en iyi yollarından biri de insanlara yardım etmek. Kitap tam olarak şunu söylüyor: Hayatta yapacağınız hiçbir şey, ihtiyaç sahibi olan insanlara yardım etmekten daha fazla stresinizi azaltamaz.

9. Uyku saatinizi planlayın

Çalışanların en büyük derdi kronik uykusuzluk sorunu çekmektir. Bu soruna yakalanmamak için uzmanların birleştiği tek bir tavsiye var: Her akşam aynı saatte yatağa girmek. İyi bir gece uykusu en çok da pazar geceleri önemli.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap