Yeni geliştirilen Lambda adlı bir yazılım, tehlikeli alanlarda selfie çekmeye çalışanları uyararak ölümlerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Temmuz ayında piyasaya çıkmasıyla bütün dünyayı kasıp kavuran Pokemon Go insanları telefonlarından pokemon yakalamaya davet ediyordu. Fakat bu esnada kendini fazla kaptırıp çeşitli sebeplerle kaza yapan ve ölen insanların sayısı da oyunun uzun bir süre tartışılmasına sebep olmuştu.

Yapılan bir araştırmaya göre insanlık Pokemon’dan daha uzun vadeli bir sorunla karşı karşıya. Akıllı telefonlardan selfie çekmek ve buna bağlı ölümler.

BBC, 2014 yılında selfie çekerken ölenlerin sayısının her sene artarak 2016 yılının Ağustos ayına kadarki sürede 73’e çıktığını açıkladı.

Underwater selfie with friend. Scuba diver and shark in deep sea.

Önlem alınmazsa bu sayının giderek artacağı ve gelecek sene daha da fazla kişinin selfie çekmeye çalışırken öleceğine dikkat çekiliyor. Bu konuda bir şeyler yapmak isteyen Master öğrencisi Hemank Lambda ise geliştirdiği bir yazılım sayesinde ölümlerin önüne geçmek istiyor.

Carnegie Mellon Üniversite’sinde hala geliştirilmekte olan Lambda adlı yazılım üzerinde çalışan ekip, daha önce selfie çekerken oluşan ölümleri araştırmış ve bunların çoğunun yüksek yerlerde çekim yapmaya çalışırken gerçekleştiğini tespit etmiş.

selfie1

Ekip, Hindistan’da büyük bir çoğunluğun selfie çekerken trene çarpması ardından, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’da ise insanların silahla selfie çekmeye çalışırken hayatlarını kaybettiğine dikkat çekiyor.

Lambda ise durumu analiz ediyor ve selfie çekmenin doğru olup olmadığını bildirim halinde kullanıcılara atıyor. Tehlikeli bir durum halinde sizi uyararak kaza yapmanıza engel oluyor. Şu ana kadar 3 bin selfie üzerinde denenen ve yüzde 70 riski doğru analiz eden uygulama bu oranı yukarı çekmek için çalışıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap