Hindistan’a gidip tatilinizi ölümsüzleştirmek gibi bir niyetle fotoğraf çekerken, Taç Mahal’in merdivenlerinde, uçurumun kenarında ya da herhangi bir tren yolunun üstünde durmadığınızdan emin olsanız iyi edersiniz. Yapılan bir araştırmaya göre, Hindistan’da selfie çekerken hayatını kaybedenlerin sayısı iki sene içerisinde dünyada bu sebeple hayatını kaybedenlerin iki katı.

En iyi selfie’yi çekme görevi sırasında, Hindistan’da geçtiğimiz iki sene içerisinde birçok insan hayatını kaybetti. Carnegie Mellon Üniversitesi ve Delhi’deki Bilgi Teknolojileri Enstitüsünün ortak araştırması “Me, Myself and My Killfie: Characterizing and Preventing Selfie Deaths” sonrasında yayınlanan rapora göre, 2014 yılından bu yana selfie çekilirken farklı sebeplerle ölen insan sayısının 127 olduğu açıklandı. Raporda insanların sosyal medyada daha fazla “like” ve yorum alabilmek için selfie çekerken aldıkları riskleri arttırdıkları ve ölümlerin de buna bağlandığı belirtiliyor.

Selfie çekerken oluşan ölüm sayısının 2015 yılında, köpekbalıklarının sebep olduğu ölümlerden daha fazla olduğu da ifade ediliyor. Hindistan’ın kuzey bölgesinde, üç öğrencinin gelen tren önünde selfie çekmek isterken öldüğü de raporda yer alan bilgilerden biri. Taç Mahal’in merdivenlerinde selfie çekmek isterken hayatını kaybeden Japon bir turist, grupça selfie çekmek isterken alabora olan botta ölen 7 kişi ile de örnekler çoğaltılabiliyor.

Bununla birlikte selfie ölümlerinin en fazla olduğu ikinci ülke 9 ölümle Pakistan olurken onları, ABD 8 ve Rusya 6 ölümle takip ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap