Birleşik Krallık'ta dün yapılan erken genel seçimde destek kaybeden Avrupa Birliği (AB) ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen, aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisinin (UKIP) Genel Başkanı Paul Nuttall, görevinden istifa etti. Seçimde hiçbir adayı parlamentoya giremeyen UKIP'in lideri Nuttall, basına konuştu. Nuttall, partisinin önümüzdeki aylarda özellikle İngiltere'nin AB'den ayrılığı (Brexit) sürecinde önemli bir rol oynayacağını belirterek, "UKIP artık Brexit'in bekçi köpeği olarak konuyla her zamankinden daha da alakalı." dedi.

Nuttall, "Dün geceden sonra eğer işler umduğum gibi giderse, UKIP'in 18 ayda daha önce hiç olmadığı kadar büyük oy oranı ve üyesi olabileceğini tahmin ediyorum. Ancak bu benim liderliğimde olmayacak. Hemen bugün itibarıyla UKIP'in liderliğinden istifa ediyorum. Yeni dönem yeni bir liderle başlamalı." diye konuştu.

Hiçbir parti çoğunluk sağlayamadı

İngiltere'de dün gerçekleşen seçimlerden hiçbir parti çoğunluğu sağlayamadı. Brexit görüşmeleri öncesi elinin güçlü olmasını isteyen ve bunun için 'güçlü bir liderlik ' sloganı ile erken genel seçim kararı alan Başbakan Theresa May, dün gerçekleşen seçimlerden büyük yara aldı. May'in mecliste çoğunluğu sağlayamaması İngiliz basınında geniş yer bulurken, sonuçların Brexit'i etkileme ihtimali de görünüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap