Amerikan seçimlerinin gerçekleşmesine az bir zaman kala, adaylarla birlikte destekçiler de bağışlarında daha da cesur davranmaya başladı.

Son olarak Paypal’in kurucusu ve Facebook’un yönetim kurulu üyesi milyarder iş adamı Peter Thiel’in Donald Trump’a 1.25 milyon dolarlık bağış yaptığını açıklaması, Amerikan seçimlerinde bağış konusunda meselenin ne tür bir boyuta vardığını gösterdi. Thiel’in bu bağışından sonra Silikon Vadisi’nden Thiel’e ağır eleştiriler geldi, ancak Peter Thiel, Hulk Hogan kadar Donald Trump‘ı da yürekten desteklemeye devam ediyor.

Peter Thiel’den önce yine Silikon Vadisi’nden Asana’nın kurucusu Dustin Moskovitz, Hillary Clinton’ın kampanyası için 20 milyon dolarlık bir yardımda bulunmuştu.

Facebook’un hisse sahipleri arasında geçen bu yarışa Hillary Clinton’ın malum e-posta skandalında adını duyuran Sheryl Sandberg de katıldı. Sandberg, seçim kampanyasında iş kadınlarına Clinton’ı anlatırken, çok büyük miktarlarda olmasa da bağışta bulundu.

Clinton’ın kampanyasını en “fanatik” şekilde destekleyen Mark Cuban ise kampanyaya tam 10 milyon dolarlık bağış yapmıştı. Bu bağışın boyutunun ne kadar büyük olduğu, Clinton’ın Cuban’ını münazalara bile çağırmasından gayet iyi anlaşılıyordu.

Mark Cuban’dan sonra bir diğer büyük bağış da George Soros’tan geldi. Dünyadaki neredeyse tüm siyasi gelişmelerle mali bağı olan Soros, kampanyaya 9 milyon dolar bağışlamıştı.

Tüm bunların dışında Mike Bloomberg yine ağırlığını koyarak Clinton’a kampanya boyunca 15 milyon dolarlık bir yardımda bulundu. Demokratlarda Warren Buffet gibi isimler miktarlarını açıklamadıkları bağışlarla desteğe devam ederken, Cumhuriyetçilerin kanadında çok daha farklı meseleler dönüyor.

Ezelden bu yana Cumhuriyetçileri destekleyen dünyanın en zengin kardeşleri Koch Brothers, Donald Trump’tan ziyade partiye bağış yapmayı tercih ediyor. Cumhuriyetçileri medya kanadına yaptıkları bağışlarla destekleyen Koch’lar bundan sonraki seçim için alternatif adaylarla şimdiden görüşmeye başladı.

Amerikan siyasi tarihinde adeta bir mit haline gelen ikilinin, şu ana kadar desteklediği kim varsa başkan olarak yeminini etmişti. Ancak ikili, Barack Obama’nın seçimlerinde bu yenilmezlik unvanını kaybetti. Obama’nın yarıştığı son seçimde seçim gününe kadar Cumhuriyetçilere yaptıkları 250 milyon dolarlık bağış destekleri adayın seçilmesini sağlayamadı. Biz bile yazıyı yazarken, Obama’nın kiminle yarıştığını bir anlığına unuttuk. Şimdi hatırladık, Mitt Romney’ydi.

Cumhuriyetçilerde Donalp Trump gibi renkli biri aday olunca destekçiler de çeşitlenebiliyor. Ünlü kumarhaneler zinciri sahibi Sheldon Adelson da tek seferlik 20 milyon dolarlık bir bağışı Trump için yaptı.

Oprah Winfrey‘den, Carlos Slim‘e, birbirinden farklı birçok ismi bağışçı olarak gördüğümüz bu Amerikan seçimleri, hem adaylarından birinin mali durumu nedeniyle hem de yumuşak güç olarak sunduğu olanaklar nedeniyle birçok iş adamının yakın markajına girdi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap