Rahimullah, 15 yaşında, Afgan, Human Rights Watch’a beş senedir nasıl tuğla ustası olarak para kazandığını ve sabah 4’ten gece yarılarına kadar çalıştığını anlattı.

Küçük kardeşlerinin de çalıştığını söyleyen genç çocuk, beş yaşına girdiklerinde çalışmaya başladıklarını anlatıyor. “Tek yaptığımız şey bu değil, tuğla sektöründe yapılması gereken çok fazla iş var -yerleri temizle, kürek ve kazmayı getir, kovayı götür- yani herkes çalışıyor” diyor.

Afganistan’da yıllardır süregelen silahlı çatışma, yoksulluğu ve maalesef ki çocuk iş gücünü besledi. 5 ila 14 yaş aralığındaki Afgan çocukların en az çeyreği ailelerine destek olmak için uzun saatler boyunca ve çok az ücret karşılığında çalışıyor.

Bu sene, Çocuk İşçiliğine Karşı Dünya Günü kapsamında konu üzerinde çatışma ve doğal felaketlerin etkisine değiniliyor. Yaklaşık 250 milyon çocuk silahlı çatışmadan etkilenen bölgelerde yaşarken bir diğer 70 milyon ise doğal felaketlerin etkisi altında. Toplamda, dünya genelinde 168 milyon çocuk, çocuk işçi olarak zorla çalıştırılıyor.

Çatışma ve felaketlerden etkilenen bölgelerde aileler işlerini kaybedebiliyor ve okullar talan ediliyor. Pek fazla seçeneği kalmayan çocuklar ise çalışmaya başlıyor. Göçmen ve mülteci çocukları, özellikle, çocuk işçiliği karşısında savunmasız. Örneğin, Ürdün’deki Suriyeli mülteci ailelerin yaklaşık %60’ı yetersiz yardımlar dolayısıyla çocuklarının kazandığı paraya bel bağlıyor.

Umutsuz ekonomik koşullar, sıklıkla çocuk işçiliğine sebep oluyor ancak çocukları çalıştırmak ekstrem yoksullukları önlemek için çözüm değil! Çalışmaya zorlanan çocuklar, eğitimlerini yarıda bırakıyor ve çocukların ileride daha iyi maaşlar ödeyen işler bulma ihtimalleri azalıyor.

Çocuklar sağlıkları, güvenlikleri ve eğitimleri söz konusu olduğunda ailelerine destek olmak amacıyla kendilerini kurban etmemeli. Hükümetler, savaştan ve felaketlerden etkilenen çocuklara eğitim hizmetleri sağlamayı öncelik haline getirmeli ve ailelere de yeterli işler bulmaları konusunda yardımcı olmalı.  Bu durum acil eylem gerektiriyor ki Rahimullah gibi çocuklar çocukluklarını yaşama fırsatını bulabilsin.

Kaynak: Human Rights Watch


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap