Hem dünya hem Türkiye ekonomisinin en önemli gündemi kuşkusuz büyüme. Ekonomi aktörler büyümeyi artırmak için her türlü stratejik hamleleri yapıyorlar. Türkiye’de de büyüme rakamlarının tatmin edici boyuta ulaşması için bir dizi önlemler yürürlüğe sokuldu. Bu önlemlerin büyümeye katkısını ise önümüzdeki aylarda görmek mümkün olacak. Büyüme rakamlarına ne çok ışık tutan veri ise kuşkusuz sanayi üretimi verileri.

Temmuz ayında dibi görerek moralleri bozan sanayi üretimi, ağustosta kısmen de olsa toparlanmaya geçti. Ancak bu toparlanmanın üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını yukarı çekmesi beklenmiyor. Şöyle ki, ağustosta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık yüzde 2.2 büyüdü. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks ise bir önceki aya kıyasla yüzde 9.4 arttı. Zaten bu oranda temmuz ayında çarkların durma noktasına geldiğinin de bir teyidi anlamına geliyor.

24 alt gruptan 14’ü endeksi yukarı çekti

Alt sektörlere göre bakıldığında sanayi üretimindeki toparlanmada bütün sektörlerin rol aldığı, imalat sanayinin ise 1.2 puan katkı ile öne çıktığı görülüyor. Yine enerji üretimindeki 0.8 puanlık katkı dikkat çekerken, madencilik grubunun desteği 0.2 puanla daha sınırlı kaldı.

İmalat sektöründeki 24 alt gruptan 14’ü endeksi yukarı çekti. Artış cephesinde eczacılık ürünleri, giyim, bilgisayar-elektronik ve makine ekipman kurulumu öne çıkıyor. Öte yandan otomobil üretimi -0.4’lük katkı ile nisandan bu yana ilk kez manşeti aşağı çekti. Ekonomistlerin hesaplamalarına göre eylül ayında otomotivin desteği tekrar artıya geçecek. Son olarak ihracat ağırlıklı ürünlerin sanayi üretimine katkısının ağustosta tekrar artıya geçmesi iyi haber. Ancak katkının 0.4 puanda kalması ihracat cephesinde güçlü bir toparlanma olmadığını gösteriyor.

Temmuz ayında dibe vuran ekonomik aktivitenin ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler ile ağustos ayında toparlanmaya başlayacağı zaten beklenen bir gelişmeydi. Ancak ağustostaki toparlanmanın temmuzdaki gerilemeye kıyasla sınırlı olması üçüncü çeyrekte büyümeye yönelik endişeleri de artıyor. Eylül sanayi üretiminde ağustosa benzer bir sonucun çıkması durumunda üçüncü çeyrekte büyümenin yüzde 1.5 ile ekonominin ciddi anlamda yavaşlayacağına işaret ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap