Sanal gerçeklik teknolojisi dış dünyadan koparak sanal dünyaya giriş yapmamızı sağlıyor. Fakat görme dışındaki duyu organlarımıza hitap etmeyen gözlükler, deneyimin tam olarak yaşanmasını engelliyor. Ancak yakın zamanda dokunma duyusu da işin içine dahil olacak gibi görünüyor; hem de en gelişmiş haliyle.

Bazı geliştiriciler silah vb. oyun içi objelerin gerçekte hissedilebilmesi için bazı çalışmalar yapıyordu. Ancak ortaya çıkan sonuçlar pek tatmin edici değildi. Elektronik odaklı firma ALPS’nin geliştirdiği bardak ise adeta sanal gerçekliğin geleceğine ışık tutuyor. Söz konusu bardağa sanal dünyada su koyulduğunda gerçekte de bu su hissedilebiliyor. Bardak eğildiğinde sanki gerçekten su hareket ediyormuş hissi alınırken suyun sıcaklığı da hissedilebiliyor. Ayrıca bardağın hangi maddeden yapıldığı da hissedilebiliyor.

indir

Örneğin plastik bardakta ona uygun olarak yumuşak bir materyal olduğu anlaşılabiliyor. Şimdilik kimsenin koşarak bu sanal gerçeklik bardağını almak için sıraya girmesini beklemiyoruz. Fakat bu bardağın yapabildikleri aslında VR dünyasının ne kadar esnek olduğunu ve gerekli teknolojilerle bütünleştiğinde neler yapabileceğini gösteriyor. Gelecekte VR teknolojisini ileri taşıyacak daha ne gibi teknolojiler ortaya çıkacağını zaman gösterecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap