Tokyo Üniversitesi‘nden araştırmacıların icat ettiği “Diyet gözlük” bir kişinin gıda alımını yüzde 20 oranında azaltabilir.

Düşük karbonhidrat tüketmek, bol su içmek, abur cuburdan uzak durmak… Tüm bu önlemlere rağmen engellenemeyen kilo problemi Japon bilim insanlarını harekete geçirdi.

Sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak ürettikleri “diyet gözlük” ile obeziteye savaş açtıklarını iddia eden araştırmacılar oldukça heyecanlı.

Tokyo Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Takuji Narumi, “Augmented Satiety” adlı bir VR sistemi icat etti. Bu sistem, bir gıda maddesinin boyutlarını insan gözünde fazlasıyla büyütmeyi sağlıyor. Bu sayede yiyeceği tüketen kişi, büyük porsiyonla tükettiğini düşünüyor.

Sistem yalnızca yiyeceği değil, ortamda bulunan her şeyin boyutunu insan gözünün algılayabileceği en makul şekilde dizayn ediyor. Örneğin bir bisküvi yerken bisküvi boyutu büyüdükçe parmaklarınız arasındaki genişlik aynı kalmıyor, o da değişiyor.

Araştırmacılar şimdiye kadar yüzde 50 oranında başarı elde ettiklerini ifade ederken, sistemin daha da iyi çalışması için gözlemlerine devam ediyorlar.

Kaynak: CNN Japan


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap