Dünyanın 4 bir yanından patlama şikayetleri gelen Samsung‘un yeni amiral gemisi Galaxy Note 7, şirkete çok büyük darbe vurdu. Olayların ardından hem müşteri memnuniyetini kaybetti, hem de hisse değerleri büyük ölçüde düştü.

Samsung, çok ilginç bir hatayla telefonun çalışması için en önemli donanım parçası olan batarya testlerini tam manasıyla gerçekleştirmeyerek piyasaya sundu. Telefonun ilk duyurulduğu günden beri dünyanın dört bir yanından gelen patlama şikayetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Tabi bununla birlikte şirketin hisseleri de en kötü günlerini yaşıyor.

samsung-hisse

Rapora göre Samsung, 2012 yılından bu yana hisse senetlerinin gün içerisinde en büyük düşüşünü yaşadı. %7.6 oranında olan bu gün içi düşüş, şirketin hisse değerlerinin bir günde 19 milyar dolar düşmesine sebep oldu. Galaxy Note 7‘nin şirkete nakit para akışında yaşattığı kaybın 5 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ediyor.

Note 7’ler neden patlıyor?

Cihazlar şarj olurken yaşanan aşırı ısınma sırasında devreye girmesi gereken bir anahtarın devreye girememesinden dolayı bataryaların anot ve katot bacakları birbirine değiyor ve kısa devre yapıyorlar. Bu noktada oluşan elektrik arkı telefonunun bataryasının daha fazla ısınmasına ve batarya hücrelerinin alev almasına yol açıyor.

note-7-patlama-komik

Yaşanan bu hadiseyle, Samsung‘un o parlak dönemleri sona erecek gibi görünüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap