Samsung‘un Galaxy Note 7 fiyaskosu giderek kötüleşiyor. Bugün telefonun üretimini dünya çapında durdurduğunu duyuran Samsung şimdi ne yapacak?

2 Ağustos’ta satışa Samsung‘un göz bebeği modeli hakkında uzmanlar, şirketin bu konuyu geride bırakıp en kısa zamanda Galaxy Note 8‘i üretmesi gerektiğini düşünüyor.

Neler yaşandı?

Güney Kore devinin üretimini ve satışını durdurduğu telefonu Galaxy Note 7 ile ilgili ilk sorun 2 Eylül’de, birkaç cihazın şarj sırasında alev almasıyla ortaya çıkmıştı. Bu gelişme üzerine şirket modelin satışını durdurdu ve telefonların yenileriyle değiştirileceğini duyurdu.

Ancak yenilenen telefonlarda da alev alma ve patlama vakaları yaşandığının duyulmasıyla bir kırılma noktası yaşandı.  Basına yansıyan haberlerde bir telefonun uçakta patladığı ve uçağın henüz havalanmamış olması nedeniyle kazanın çok ucuz atlatıldığı haberlerinin yer almasıyla kriz boyut değiştirdi.

Sonuç olarak bugün teknoloji devi marka, Galaxy Note 7‘lerin üretiminin tamamen durdurulması kararını aldı.

Note 7 markası öldü

Samsung’un yöneticileri krizi geride bırakmak ve kamuoyunda bozulan imajlarını düzeltmek için yollar arıyor ancak Apple’ın yenisi iPhone 7 ve Google yeni telefonu Pixel bir süre piyasayı domine edecek gibi görünüyor.

Analistler artık Note 7 markasının öldüğünü ve Samsung’un müşterilerde büyük güven kaybettiğini ifade ediyor.

Zarar 17 milyar dolar

İsveçli finans şirketi Credit Suisse‘in analistlerine göre bu kriz Samsung‘a 17 milyar dolara mâl oldu.

Öte yandan yaşanan fiyaskonun tüm markaya kalıcı bir zarar verip vermeyeceği hakkında endişeler bulunuyor.

Uzmanlara, Note 7 olayının Samsung‘un diğer akıllı telefon modellerini de kötü yönde etkileyebileceğini belirtirken, dördüncü çeyrekte şirketin mobil bölümünün yüzde 85 kâr kaybı yaşayacağını ekliyorlar.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap