Şampiyonluk heyecanının doludizgin yaşandığı ligin ardından GittiGidiyor, Poltio üzerinden düzenlediği anketle taraftarların alışveriş alışkanlıklarına ilişkin ilginç verileri ortaya çıkardı.

Toplam 8 bin 23 oy kullanılan ankete göre, Türkiye'de her 10 taraftardan 6'sı takımının lisanslı ürünlerini satın aldığını belirtti. En çok satın alınan ürünler arasında yüzde 67 ile tişört, eşofman, mont gibi kıyafetler ilk sırada yer alırken; forma satın aldığını belirtenler yüzde 16'da kaldı. Galatasaraylılar en çok şampiyon olunca alışverişe yöneldiklerini belirtirken; Beşiktaş ve Fenerbahçe taraflarının ürün tasarımlarının güzel olması, Trabzonsporluların ise yeni sezon ürünlerinin satışa çıkması halinde alışveriş yaptığı ortaya çıktı.

E-ticaret platformu GittiGidiyor, taraftarların tuttukları takımın lisanslı ürünleriyle ilgili alışveriş alışkanlıklarını, sosyal anket platformu Poltio üzerinden düzenlediği anketle ortaya koydu. 18 -22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve toplamda 8 bin 23 oy kullanılan anketin sonuçlarına göre, taraftarların yüzde 40'ı “Takımınızın lisanslı ürünlerini satın alıyor musunuz?” sorusuna “Hayır, almam” yanıtını verirken; yüzde 22'si “Düzenli olmasa da ara sıra alırım”, yüzde 20'si “Çok nadiren de olsa alırım”, yüzde 14'ü “Evet, her yıl düzenli olarak alırım” ve yüzde 4'ü “Kendim için değil ama hediye olarak alırım” dedi.

Kişisel aksesuarlar formadan daha çok satın alınıyor

“Lisanslı ürünlerden hangilerini satın alırsınız/aldınız?” sorusunun yöneltildiği ankette taraftarlar, yüzde 67 oy oranıyla en çok “Kıyafet (tişört, eşofman, mont vb.)” yanıtını verdi. Bu yanıtı yüzde 43'le “Kişisel aksesuar (anahtarlık, çakmak vb.)”, yüzde 16'yla “Forma”, yüzde 9'la “Çorap”, yine yüzde 9'la “Bebek kıyafetleri”, yüzde 8'le “Atkı”, yüzde 7'yle “Telefon kılıfı”, yüzde 6'yla “Ev tekstili” ve yüzde 5'le “Şapka” yanıtları izledi. Oy kullananların yüzde 6'sı ise “Diğer” seçeneğini işaretledi.

150 TL ve üstüne en az çıkan taraftar grubu Fenerbahçeliler

Taraftarlara, takım ürünlerine yıllık ortalama ne kadar harcadıklarının sorulduğu ankette, katılanların yüzde 59'u lisanlı ürünlere yıllık ortalama “150 TL ve altı” harcadıklarını, yüzde 41'i ise “150 TL ve üstü” harcama yaptıklarını belirtti. Yüzde 64 oy oranıyla en çok Fenerbahçe taraftarı “150 TL ve altı” harcama yaptığını belirtirken; onu sırasıyla yüzde 59'la Galatasaray, yüzde 54'le Beşiktaş, yüzde 52'yle Trabzonspor ve yüzde 50'yle Bursaspor taraftarı takip etti.

En çok “150 TL ve üstü” harcama yapan taraflar ise sırasıyla yüzde 50'yle Bursaspor, yüzde 48'le Trabzonspor, yüzde 46'yla Beşiktaş, yüzde 41'le Galatasaray ve yüzde 36'yla Fenerbahçe oldu. “150 TL ve üstü” harcama yapan taraftarlar arasında Fenerbahçeliler ortalamanın altında kalarak en az harcayan grup oldu.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap