RouketopolemosSakız Adası‘ndan 4 km uzaklıktaki Vrondato‘da, Ayo Marko ve Pagia Erethira adlı iki kilisenin arasında yapılan roket savaşları geleneğidir.

Bir paskalya geleneği olan bu görsel şölenin ne zaman ve nasıl başladığı hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. Geleneğin köklerinin Osmanlı hakimiyetine dayandığı söylense de, diğer inanışa göre iki çocuk arasında başlayan taş ve sapan atışları, büyüklerin katılımıyla top tüfek atışlarına dönüşerek İsa’nın Dirilişi olarak kutlanmaya başlamış.

Roketlerin yapımı çok fazla emek gerektirdiği için ve dikkat edilmediği takdirde tehlikeli olabileceğinden, Vrondatolular çok sevdikleri bu geleneği canlı tutmak adına Paskalya zamanı hazır olmaları için yaz aylarında atölyelerinde roket yapımına başlıyor.

3 veya 5 kişiden oluşan atölyenin; Navsika, Lailapas, Digenis, Kobra, Arapo, Leon, 18’lik nişanlı (!), Theios Truman (Truman Amca) gibi isimleri bulunuyor. Roketlerin masraflarını yine yapanlar karşılıyor.

Görsel şöleni izlemek için dünyanın dört bir yanından Sakız Adası’na ziyaretçiler akın ediyor. Kutlamalara, “Hristos Anesti” –Hazreti İsa Dirildi– sesi duyulur duyulmaz atışlarla başlanıyor. İki kilise arasında belirlenen hedefler doğrultusunda art arda fişek ve roket atışları yapılıyor. Hedefleri tutturarak en çok isabetli atışı yapan, bu roket savaşının galibi oluyor.

Gelenekselleşen roket savaşları bu yıl, 14-16 Nisan tarihleri arasında Sakız Adası‘nda kutlanacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap