Türk tüketiciler sağlık hizmetlerinde yapay zekâ ve robotları benimsemeye ve onlarla yaşamaya hazır.

Tıpta yapay zekâ ve robot bilim sağlık görevlilerinin yerini alabilecek mi? Henüz değil, ancak sağlık sektörü hızla değişiyor ve insanlar buna hazırlanıyor. PwC’nin yaptığı son araştırmaya göre, tüketicilerin çoğu daha iyi, daha hızlı ve sağlık hizmetlerini daha erişilebilir hale getiren bu teknolojileri benimsemeye isteki. PwC’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde yer alan 12 ülkeden 10 binin üzerinde katılımcı ile gerçekleştirdiği araştırma insanların sağlıkta robotlaşmaya ne denli hazır olduklarını ortaya koydu. Rapordan çıkan birkaç sonuç şöyle:

  • Dünya çapında tüketicilerin %55’i sağlıkta doktorların yerini robotların alması konusunda istekli.
  • İsteklilik oranları ise değişken. İngiltere’de %39, Nijerya’da ise %94. Türkiye’de ise tüketicilerin %85’i sağlık hizmetlerinde robota hazır.
  • Erişilebilirlik ve hatasızlık avantaj olarak görülürken; güven ve insan unsuru temel zorluklar olarak ortaya çıkıyor.
  • Ameliyathanelerde küçük cerrahi operasyonları doktorlar yerine robotların yapmasını isteyenlerin oranı %73. Robotlar tarafından yapılan büyük cerrahi operasyonlara girmeye istekli kişiler Nijerya’da %69, Hollanda’da %40, İngiltere’de ise %27.

Sağlık sektörünün geleceğinde robotların olacağı çok açık. Ancak burada asıl önemli olan herkesin erişebileceği kaliteli sağlık hizmetini sağlamak. Yapay zekâ ve robotbilim eğer sağlık sektörüne doğru şekilde entegre edilirse ekonomik ve sosyal anlamda önemli bir katma değer sağlayacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap