Sadece bir sene içinde tam 16 bin 129 kişi İstanbul'dan İzmir'e göç etti.

İzmir, TÜİK istatistiklerine göre 2014-2015 yılları arasında aldığı göç ile en fazla göç alan şehirler arasında 3.sıraya yerleşti. 2015 yılında İzmir’e tam 126 bin 238 kişi göç etti ve İzmir’in net göç rakamı 20 bin 849 oldu. İstatistiğin en dikkat çekici yanı İzmir’e göçün en çok İstanbul’dan oluşu oldu. TÜİK istatistikleri, geçtiğimiz seneden bu yana İstanbul’dan İzmir’e  göç edenlerin sayısını 16 bin 129 olarak hesapladı. 

İnsan kaynakları şirketleri arasında en çok tercih edilen Hugent’in Genel Müdürü Özlem Veryeri Taşkaya, istatistikleri inceleyerek “Son 6 aydır hızlanan bir eğilimle İstanbul’dan ayrılmak isteyen ve İzmir’de iş pozisyonları arayan 40 yaş üstü yöneticilerde artış gözlemliyoruz” yorumunu yaptı. 

Taşkaya, İstanbul’da günden güne artan trafik, betonlaşma ve sosyal etkileşimin azalması gibi etkenlerin, İzmir’e göçün hızlanmasına sebep olduğunu belirtti. İstanbul ile İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze- İzmir Otoyolu Projesi’nin de etkili olduğunu açıklayan Taşkaya, otoyolun bitmesi ile beraber göçün artabileceğini hatta iş yapma potansiyelini artırılırsa Aydın, Denizli, Muğla’ya da etkisi olabileceğini vurguluyor.

Ege’de yaşama isteği, doğaya ve denize yakınlık gibi etkenlerin de ön sırada olduğu göçün, bir diğer sebebi ise siyasi atmosfere de bağlanabiliyor. Daha huzurlu ve hoşgörülü bir hayat tarzını benimsemiş bir algı yaratan İzmir, bu nedenden dolayı da fazlasıyla göç alıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap